olej, płótno dublowane, 108 x 131 cm; sygn. p. d.: H. Siemiradzki / 1867 Praca pochodzi od rodziny artysty.
Oferowany obraz jest przykładem wczesnej twórczości Henryka Siemiradzkiego. W 1867 roku artysta odbywał studia na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Praca ta w znacznym stopniu różni się od póź niejszej, szeroko znanej twórczości artysty, kiedy to po studiach w Monachium i Rzymie uległ wpływom akademizmu i modzie na malarstwo historyczne. Tu mamy przykład dzieła ilustrującego święto wynikające z tradycji pogańskiej, ludowej, zaadaptowane przez kulturę chrześcijańską. Oto dwie panny na wydaniu wysłuchują z uwagą tego, co ma im do powiedzenia wróżbita w tą magiczną noc na temat ich zamążpójścia, posługując się popularnym również w dzisiejszych czasach zabiegiem lania wosku i odczytywania przyszłości z jego cienia Siemiradzki w bardzo wymowny sposób przedstawił trzy typy postaci. Dwie młode dziewczyny, bardzo różniące się między sobą osobowością i temperamentem: siedząca brunetka, zmysłowa i wyzywająca jest zaprzeczeniem stojącej blondynki, skromnej i niewinnej, zafascynowanej wręcz przebiegiem wróżby. To zestawienie było popularne w kulturze XIX wieku, choćby postacie złej, okrutnej Balladyny i dobrej Aliny. Wróżbita natomiast, osoba widząca i rozumiejąca rzeczy, jakich nie pojmują inny, został ukazany jako postać niepokojąca i demoniczna, skryta w cieniu. Jedynie jego twarz oświetlona została delikatnie przy pomocy ustawionej na stole świecy. Właśnie ta świeca, będąca niezbędnym rekwizytem w Noc św. Andrzeja, jest zarazem jedynym źródłem światła na obrazie. Blask jej płomienia tworzy plastykę, wyłania z mroku scenę, ale zarazem dodaje jej magicznego charakteru. Jest to dzieło absulutnie wyjątkowe zarówno ze względu na okres jego powstania jak i na ludową tematykę. Jedną z nielicznych znanych analogii może stanowić obraz z 1880 roku znajdujący się we Lwowskiej Galerii Sztuki, "Noc Świętojańska", przedstawiajacy rozbawioną grupę młodych osób zgromadzonych dookoła ogniska.
Urodził się w Pieczeniegach koło Charkowa w 1843 roku, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie pod Częstochową. W 1864 roku skończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Charkowie i wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował u B.P. Willewaldego i K.B. Wieniga. W 1870 roku otrzymał wielki złoty medal za obraz "Aleksander Wielki i lekarz jego Filip". Akademię ukończył z tytułem "kłassnyj chudożnik" I stopnia. Uzyskał też sześcioletnie stypendium zagraniczne. W 1877 roku za obraz "Pochodnie Nerona" otrzymał tytuł profesora Akademii w Petersburgu. W 1878 roku na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal za obraz "Wazon czy kobieta" i francuską legię honorową. Po wystawie w Akademii św. Łukasza w Rzymie król Włoch mianował go komandorem orderu Św. Maurycego i Łazarza oraz otrzymał order Corona d`Italia. W swoich obrazach przedstawiał świat idealnej natury, architektury i idealnych ludzi. Wcieleniem doskonałości i źródłem tematów był dla niego antyk. Często malował obrazy wielopostaciowe. Wiele uwagi poświęcał światłu, atmosferze przestrzennej i pejzażowi oraz dekoracyjnej stronie dzieł
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl