radcy miasta Krakowa dotyczące wykonania przez artystę kurtyny dla Teatru Miejskiego (obecnie Teatr im. J. Słowackiego).
Rękopisy po dwie karty, 21 x 13 cm,datowane: Rzym 23 I; 24 IV; 16 V; 29 XI 1892 r.
Stan dobry. Ślady składania i zażółcenia papieru.
Nowo wybudowany Teatr Miejski w Krakowie miał zostać uświetniony tzw. kurtyną reprezentacyjną. Żaden z projektów młodych wówczas artystów, m. in. Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, które wpłynęły w lutym 1892 r. na ogłoszony konkurs otwarty, nie znalazł uznania w oczach jury. Władze Krakowa postanowiły zwrócić się zatem do sławnego w Europie Henryka Siemiradzkiego z propozycją wykonania projektu kurtyny. Siemiradzki korespondował z radcą Konradem Wentzlem, właścicielem sklepu kolonialnego w Rynku Głównym. Listy obejmują początkową fazę uzgodnień między artystą a Radą Miejską Krakowa w sprawie kształtu dzieła i warunków jego realizacji. W pierwszym z listów artysta wstępnie zastrzega sobie prawo całkowitej swobody w wyborze tematu i szczegółach wykonania, gdyby miał podjąć zlecenie; list drugi to odpowiedź na konkretną już propozycję - Siemiradzki uważa ją za wielki zaszczyt, ale waha się jeszcze z powodu wymiarów kurtyny (9,5 m na 11 m); list trzeci przynosi informację o postępach prac i przewidywanej wizycie artysty w Krakowie; w ostatnim Siemiradzki deklaruje poniesienie zwiększonych w tym czasie kosztów "z sumy wyasygnowanej mi za namalowanie kurtyny". Pierwszy pokaz gotowego dzieła urządzono z wielkim sukcesem w rzymskim Aquarium, a inauguracja w krakowskim teatrze odbyła się 18 kwietnia 1894 r. Kurtyna Siemiradzkiego jest uważana za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki dekoracyjnej w Polsce. Interesujący przyczynek do biografii Siemiradzkiego oraz historii teatru im. Słowackiego. Wielka rzadkość.
Urodził się w Pieczeniegach koło Charkowa w 1843 roku, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie pod Częstochową. W 1864 roku skończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Charkowie i wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował u B.P. Willewaldego i K.B. Wieniga. W 1870 roku otrzymał wielki złoty medal za obraz "Aleksander Wielki i lekarz jego Filip". Akademię ukończył z tytułem "kłassnyj chudożnik" I stopnia. Uzyskał też sześcioletnie stypendium zagraniczne. W 1877 roku za obraz "Pochodnie Nerona" otrzymał tytuł profesora Akademii w Petersburgu. W 1878 roku na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal za obraz "Wazon czy kobieta" i francuską legię honorową. Po wystawie w Akademii św. Łukasza w Rzymie król Włoch mianował go komandorem orderu Św. Maurycego i Łazarza oraz otrzymał order Corona d`Italia. W swoich obrazach przedstawiał świat idealnej natury, architektury i idealnych ludzi. Wcieleniem doskonałości i źródłem tematów był dla niego antyk. Często malował obrazy wielopostaciowe. Wiele uwagi poświęcał światłu, atmosferze przestrzennej i pejzażowi oraz dekoracyjnej stronie dzieł
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl