akryl, olej, kolaż/płyta, 41,5 x 33,5 cm na odwrociu sygnowany, datowany i opisany: `Z CYKLU | REMINISCENCJE | 1982 | MUSIAŁOWICZ`
"Chcę, aby moja sztuka miała jakąś wewnętrzną siłę i zmuszała do refleksji. By niosła nadzieję, będąc metaforą ludzkiego losu, w który wpisane są zarówno cierpienie, odrodzenie i ukojenie. Zastanawiam się, jak przez moją sztukę mówić. Jak dać odpowiedzi na tragiczne pytania człowieka, który może zagubił sens swego istnienia wobec przerażającej golgoty człowieczej". Henryk Musiałowicz
Krytyka artystyczna porównywała niekiedy prace Musiałowicza do obrazów francuskiego "brutalisty" Jeana Dubuffeta. To zestawienie wydaje się szczególnie trafne, jeśli wziąć pod uwagę, że obu twórców łączyło nie tylko pokrewieństwo stosowanych formuł malarskich, ale także filozoficzne zaplecze tworzonej przez nich sztuki. Prezentowana kompozycja pochodząca z cyklu "Reminiscencje" może stanowić interesujący przykład obu tych wymiarów sztuki Musiałowicza. W obrazie zwraca szczególnie uwagę charakterystyczna dla Musiałowicza dyspozycja elementów. Oś stanowi syntetycznie i sylwetkowo ujęta ludzka figura. Płaszczyzna obrazu kształtowana jest w łatwo rozpoznawalny chropowaty, pół reliefowy sposób. Forma plastyczna pozostaje w związku z obrazami Musiałowicza z lat 60. i 70., w których artysta eksperymentował z użyciem smolistej czerni i monochromatyzmem. W "Reminiscencjach" wyraźniej daje o sobie jednak znać dekoracyjność obrazu, operowanie efektem błysku oraz tworzenie wrażenia inkrustacji obiektu opiłkami metalu. Wizualne jakości obrazu artysta rozumiał jednak nie jako cel sztuki, a jedynie środek.
W 1939 roku ukończył warszawską ASP, gdzie studiował pod kierunkiem F.S. Kowarskiego. Oraz L. Pękalskiego. Należał do grupy Warszawa. Malarz, grafik i rysownik nie związany z żadną grupą ani orientacją artystyczną. Stworzył monotematyczne serie, m.in.. Dno morskie, Wojna przeciw człowiekowi, Portrety z wyobraźni, cykle Reminiscencje, Epitafia, Rodzina. Malował obrazy z syntetycznie ujętymi formami i postaciami, o bogatym tle i fakturze reliefowej, zajmował się też malarstwem ściennym i witrażownictwem (projekt witraża do Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha w Warszawie).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl