Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GRABIŃSKI Henryk | W OJCOWIE, 1880

Henryk GRABIŃSKI (1843-1903)

W OJCOWIE, 1880

Olej, płótno; 38 x 55 cm
Sygnowany l. d.: Henryk Grabiński 1880
Na odwrocie 4 nalepki wystawy
I po co myśmy tam jechali. Malarze polscy w Monachium.

Obraz reprodukowany (w: ) Zbigniew Fałtynowicz, Eliza Ptasińska, Malarze polscy w Monachium, Suwałki 2005, s. 137.
Obraz wystawiany: I po co myśmy tam jechali. Malarze polscy w Monachium:
- Muzeum Okręgowe w Suwałkach (5 maja - 31 sierpnia 2005),
- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (4 marca - 30 kwietnia 2006),
- Muzeum Okręgowe w Lesznie (12 maja - 2 lipca 2006),
- Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA "Zamek Książ" (8 lipca - 17 września 2006).

Pejzażysta związany z Krakowem i Lwowem. Początkowo zajmował się złotnictwem i jubilerstwem, jednakże porzucił to popłatne zajęcie i wyjechał do Wiednia, gdzie w latach 1861-66 studiował malarstwo w tamtejszej akademii w pracowni pejzażysty Alberta Zimmermana. W 1865 został odznaczony I nagrodą za studia z natury. W latach 1868-1869 kontynuował naukę w Monachium, pó¼niej wyjeżdżał do Paryża. Po powrocie do kraju przebywał bąd¼ we Lwowie, bąd¼ w Krakowie. Często wyjeżdżał w Tatry i Pieniny, odbywał liczne wycieczki po Galicji, podróżował do Włoch, Tyrolu i Bawarii. W latach 1873-1877 był profesorem malarstwa pejzażowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; jego uczniami byli m.in. J. Malczewski, M. Gottlieb, R. Kochanowski. Po ustąpieniu z uczelni (gdyż oddział krajobrazu został zlikwidowany), przeniósł się na stałe do Lwowa (1879), skąd latem robił wycieczki po Galicji w poszukiwaniu motywów do obrazów. Wiele wystawiał na wystawach krajowych. W 1882 zapadł na nieuleczalną chorobę, ale mimo bezwładu nóg nie przestał malować.
Grabiński malował głównie pejzaże, zazwyczaj małych wymiarów. Podczas wyjazdów zagranicznych namalował wiele widoków z Bawarii i Tyrolu. W kraju malował widoki z okolic Krakowa, Lwowa, Muszyny, a także Tatry i Pieniny; pejzaże znad Dniestru, Sanu, Prutu, Seretu, Wisłoka, z Delatynia, Monastyrska, Złocka, Wiśnicza i Odrzykonia. Jego pejzaże ukazują różnorodne motywy: stawy, strumienie, wodospady, zagrody i widoki wsi, cerkwie, kościoły, jaskinie i ruiny zamków, ukazane w różnorodnej scenerii - wschodów i zachodów słońca, w słoneczny dzień, przed burzą, czy po deszczu. Odznaczają się realistycznym rysunkiem, nasyconym kolorytem, dążeniem do uchwycenia efektów świetlnych. Pracował głównie w technice olejnej, akwareli, posługiwał się także piórkiem i tuszem. Był autorem podręcznika Szkoła rysunku krajobrazów (Lwów, 1884) oraz albumu Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRABIŃSKI Henryk
Pejzażysta związany z Krakowem i Lwowem, w młodości zajmował się złotnictwem i jubilerstwem. W roku 1861 porzucił jednak to zajęcie i wyjechał do Wiednia, by w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych rozpocząć regularne studia malarskie. Był uczniem pejzażysty Alberta Zimmermana; w 1865 został odznaczony I nagrodą za studia z natury. W latach 1868-1869 kształcił się jeszcze w Monachium, później wyjeżdżał do Paryża. Po powrocie do kraju przebywał bądź we Lwowie, bądź w Krakowie. Często wyjeżdżał w Tatry i Pieniny, odbywał liczne wycieczki po Galicji, podróżował do Włoch, Tyrolu i Bawarii. W latach 1873-1877 był profesorem malarstwa pejzażowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; jego uczniami byli m.in. J. Malczewski, M. Gottlieb, R. Kochanowski. W 1879 przeniósł się na stałe do Lwowa. W 1882 zapadł na nieuleczalną chorobę, ale mimo bezwładu nóg nie przestał malować. Tworząc pejzaże będące plonem odbywanych wędrówek i podróży, dążył do uchwycenia efektów świetlnych.
Informacje dla kupujących:


Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl


Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl