Olej, płótno naklejone na dyktę; 39,5 x 60,5 cm Sygnowany l.d.: Henryk Grabiński
Pejzażysta związany z Krakowem i Lwowem. Studiował malarstwo w wiedeńskiej akademii w pracowni pejzażysty Alberta Zimmermana (1861-66) oraz w Monachium (1868-1869). Po powrocie do kraju przebywał bądź we Lwowie, bądź w Krakowie. Często wyjeżdżał w Tatry i Pieniny, odbywał liczne wycieczki po Galicji, podróżował do Włoch, Tyrolu i Bawarii. W latach 1873-1877 był profesorem malarstwa pejzażowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; jego uczniami byli m.in. J. Malczewski, M. Gottlieb, R. Kochanowski. Po ustąpieniu z uczelni, przeniósł się na stałe do Lwowa (1879). Wiele wystawiał na wystawach krajowych. Grabiński malował głównie pejzaże, zazwyczaj małych wymiarów Jego pejzaże odznaczają się realistycznym rysunkiem, nasyconym kolorytem, dążeniem do uchwycenia efektów świetlnych. Był autorem podręcznika Szkoła rysunku krajobrazów (Lwów, 1884) oraz albumu Widoki Galicji i guberni południowych Królestwa Polskiego.
GRABIŃSKI Henryk
Pejzażysta związany z Krakowem i Lwowem, w młodości zajmował się złotnictwem i jubilerstwem. W roku 1861 porzucił jednak to zajęcie i wyjechał do Wiednia, by w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych rozpocząć regularne studia malarskie. Był uczniem pejzażysty Alberta Zimmermana; w 1865 został odznaczony I nagrodą za studia z natury. W latach 1868-1869 kształcił się jeszcze w Monachium, później wyjeżdżał do Paryża. Po powrocie do kraju przebywał bądź we Lwowie, bądź w Krakowie. Często wyjeżdżał w Tatry i Pieniny, odbywał liczne wycieczki po Galicji, podróżował do Włoch, Tyrolu i Bawarii. W latach 1873-1877 był profesorem malarstwa pejzażowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; jego uczniami byli m.in. J. Malczewski, M. Gottlieb, R. Kochanowski. W 1879 przeniósł się na stałe do Lwowa. W 1882 zapadł na nieuleczalną chorobę, ale mimo bezwładu nóg nie przestał malować. Tworząc pejzaże będące plonem odbywanych wędrówek i podróży, dążył do uchwycenia efektów świetlnych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl