Olej, płótno; 35,3 x 45,7 cm Sygnowany p. d.: Nalecz 68 Na odwrocie pieczęć prostokatna:.... X QUALITY | 10, PERCY STREET, LONDON W. I.
Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego pod kierunkiem profesora Michała Rouby. Od 1949 r. mieszka w Londynie. Utalentowana malarka, wniosła ogromy wkład w życie artystyczne Londynu jako założycielka oraz właścicielka działającej w latach 1957-1998 Drian Gallery (od 1960 Drian Galleries, nazwa pochodzi od drugiego członu nazwiska Pieta Mondriana), mieszczącej się przy 7 Porchester Place. Galeria zajmowała ugruntowaną, aż do ostatnich lat XX w., pozycję na londyńskim rynku sztuki. Halima Nałęcz w swoim guście oraz programie wystawienniczym ukierunkowana była na zachodnioeuropejską sztukę nowoczesną. Dzięki stałej współpracy i przyjaźni Halimy Nałęcz z francuską Galerią Denise René i jej właścicielką oraz bezpośrednim zawodowym kontaktom z Denisem Bowenem i kręgiem angielskich przyjaciół, tworzących wówczas w Londynie wąskie grono miłośników i popularyzatorów sztuki nowoczesnej, polska właścicielka galerii (i jednocześnie dobra malarka) postrzegana była jako jedna z najbardziej zainteresowanych promocją na gruncie angielskim sztuki awangardowej. W Drian Galleries lansowano głównie młodych utalentowanych twórców różnych narodowości, w tym także Polaków. Obok działalności wystawienniczej Halima Nałęcz przez wiele lat realizowała swoją pasję kolekcjonerską. Gromadzone latami dzieła sztuki współczesnej przekazała do Muzeum Narodowego w Warszawie (1976) i Gdańsku (1983), a dokumentacja działalności artystycznej galerii oraz wystawiających w niej twórców trafiła w 2000 r. do Tate Gallery Library w Londynie. W roku 2005 znaczna ilość zgromadzonych przez Nałęcz prac została przekazana do Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Oprócz dzieł artystów wystawiających w Drian Halima Nałęcz podarowała kilka własnych - wykonanych w różnych technikach i pochodzących z całego okresu twórczości - prac (w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku interesowała ją głównie sztuka abstrakcyjna). Są wśród nich grafiki Ogród I i Ogród II oraz dwie abstrakcje: rysunek czarnym tuszem oraz olej na płótnie z 1958 r. w pastelowych kolorach, utrzymany w żywej i intensywnej tonacji. Poza pracami oryginalnymi artystka podarowała także slajdy przedstawiające jej obrazy.
NAŁĘCZ Halima
Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego pod kierunkiem profesora Michała Rouby. Od 1949 roku mieszka w Londynie. Utalentowana malarka, wniosła ogromy wkład w życie artystyczne Londynu jako założycielka oraz właścicielka działającej w latach 1957-1998 Drian Gallery. Galeria zajmowała ugruntowaną, aż do ostatnich lat XX w., pozycję na londyńskim rynku sztuki. Halima Nałęcz w swoim guście oraz programie wystawienniczym ukierunkowana była na zachodnioeuropejską sztukę nowoczesną. W Drian Galleries lansowano głównie młodych utalentowanych twórców różnych narodowości, w tym także Polaków. Obok działalności wystawienniczej Halima Nałęcz przez wiele lat realizowała swoją pasję kolekcjonerską. Gromadzone latami dzieła sztuki współczesnej przekazała do Muzeum Narodowego w Warszawie (1976) i Gdańsku (1983), a dokumentacja działalności artystycznej galerii oraz wystawiających w niej twórców trafiła w 2000 r. do Tate Gallery Library w Londynie. W roku 2005 znaczna ilość zgromadzonych przez Nałęcz prac została przekazana do Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.