olej, płótno, 68,5 x 56 cm; sygnowany u dołu z prawej: GWOZDECKI Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1911 r. - XV Wystawa "Sztuki" (nr 457) por.: Gustaw Gwozdecki Słownik artystów polskich ..., t.II, Wrocław ... 1975, s. 530-532 (biogram opr. J. Pollakówna).
Prace artysty malarza, rzeźbiarza, grafika, który większość życia spędził we Francji, rzadko pojawiają się w ofercie aukcyjnej. Po studiach w pracowni S. Grocholskiego w Monachium, krakowskiej ASP, u K. Krzyżanowskiego Gwozdecki udał się do Paryża (1903), tu studiował rzeźbę, zajął się grafiką, wykonywał ilustracje do czasopism polskich. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Sztuka", ugrupowania "Formistów". Kilkakrotnie odwiedzał Nowy Jork. "Twórczość Gwozdeckiego przeszła przez kilka faz: po symbolistycznych i ekspresyjnych obrazach i rzeźbach młodzieńczych nastąpiła seria prac, w których artysta zbliżył się do francuskiego fowizmu <... tworzy wówczas> kompozycje gęste od plam obficie kładzionej farby i ostro obrysowującego formy czarnego konturu" (J.Pollakówna). Oferowany obraz powstały około 1910 r. w śmiałym, ekspresyjnym traktowaniu farby, koloru niesie zapowiedź fowistycznych cech późniejszej twórczości Gwozdeckiego.
GWOZDECKI Gustaw
Malarz, rzeźbiarz i grafik; studiował w Warszawie, w 1899 w Monachium, następnie w u Jana Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych a później jeszcze w prywatnej szkole Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. W 1903 wyjechał do Paryża, gdzie uczył się jeszcze w pracowni rzeźbiarza Ponscarme’a. W Paryżu od 1904 wielokrotnie wystawiał swoje obrazy i rzeźby w Salon de la Soci(te des Beaux-Arts i Salon d’Automne. W 1912 i 1913 urządził we własnej pracowni wystawy indywidualne przyciągając uwagę francuskich krytyków, m.in. A.Salmone’a i G.Apollinaire’a. Swoje prace przesyłał także na wystawy krajowe (m.in. wystawy „Sztuki” i grupy Formistów). Był ważną postacią polskiej kolonii artystycznej we Francji. W 1914 dzięki jego staraniom otwarto w Paryżu polską Akademię Malarstwa (jej działalność przerwał wybuch I wojny światowej).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl