olej na tekturze, 23,5 x 15,5 cm sygnowany l.d.: "Gwozdecki/ Dachau" na odwrocie nalepka: "Gustaw Gwozdecki (...) - włas. prywatna"
Około 1899 r. Gwozdecki odbywał studia u S. Grocholskiego w Monachium. Ze względu na kłopoty finansowe, zmuszony został do osiedlenia się w pobliskim Dachau, gdzie zajął się malarstwem krajobrazowym. Malowane w tym czasie pejzaże, wystawione pó¼niej w monachijskim Kunstvereinie zapewniły artyście uznanie niemieckiej krytyki. Śmiałe w barwie i technice obrazy Gwozdeckiego malowane z rozmachem, impastowo, utrzymane w jasnej tonacji zbliżyły artystę do fowizmu, ujawniając szeroki temperament malarski i wrażliwość na kolor. Leon Chwistek wspominał: "Salon Jesienny z 1913 r. w Paryżu, gdzie był kolosalny występ kubizmu z olbrzymimi płótnami Picabii, z Archipenką, Picassem i naszym Gwozdeckim, wstrząsnął mną do głebi.
GWOZDECKI Gustaw
Malarz, rzeźbiarz i grafik; studiował w Warszawie, w 1899 w Monachium, następnie w u Jana Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych a później jeszcze w prywatnej szkole Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. W 1903 wyjechał do Paryża, gdzie uczył się jeszcze w pracowni rzeźbiarza Ponscarme’a. W Paryżu od 1904 wielokrotnie wystawiał swoje obrazy i rzeźby w Salon de la Soci(te des Beaux-Arts i Salon d’Automne. W 1912 i 1913 urządził we własnej pracowni wystawy indywidualne przyciągając uwagę francuskich krytyków, m.in. A.Salmone’a i G.Apollinaire’a. Swoje prace przesyłał także na wystawy krajowe (m.in. wystawy „Sztuki” i grupy Formistów). Był ważną postacią polskiej kolonii artystycznej we Francji. W 1914 dzięki jego staraniom otwarto w Paryżu polską Akademię Malarstwa (jej działalność przerwał wybuch I wojny światowej).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl