olej, płótno, 45,5 x 55 cm sygnowany p.d,.: FSine ... [podpis nieczytelny]
Na odwrocie napis ołówkiem na krosnach: Sineiberger: Ogród na południu. Nalepka wystawy w TPSP w Krakowie z lipca 1935 roku, z nazwiskiem malarza i tytułem obrazu.
W latach trzydziestych artysta - jeszcze jako Fryderyk Sineiberger - wielokrotnie wystawiał w kra-kowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych. Nalepka na odwrocie prezentowanego obrazu wskazuje, że był on pokazany na jednej z tych wystaw.
Frederick Serger, właściwie Sineiberger, pochodził z rodziny żydowskich przemysłowców osiadłych w Brnie na Morawach. Po ukończeniu szkoły i gimnazjum (1910) przez rok służył w wojsku austriac-kim, poczym wyjechał na studia malarskie do Wiednia i Monachium W czasie I wojny światowej, powołany do wojska austriackiego, brał udział w walkach na froncie bałkańskim. W latach 1919-1924 kształcił się w Paryżu. W 1927 ożenił się z Heleną Spitzer i zamieszkał w Skoczowie, angażując się w interesy rodziny żony. W latach 1930-1938 wielokrotnie wystawiał w TPSP w Krakowie i TZSP w Warszawie; swoje obrazy wysyłał też do Paryża na Salon Jesienny i Salon des Tuileries (1934-1939). W roku 1936 miał indywidualną wystawę w znanej paryskiej galerii Bernheim-Jeune. W 1939 wyjechał na zachód - najpierw do Londynu, później do Ameryki Środkowej. Od 1941stale mieszkał w Nowym Yorku, gdzie wkrótce wyrobił sobie nazwisko i zyskał uznanie krytyki. W latach następ-nych miał szereg wystaw indywidualnych w różnych miastach USA, a wiele jego prac trafiło do zbio-rów muzealnych i kolekcji prywatnych. Malował martwe natury, pejzaże, portrety - obrazy wyróżnia-jące się swoistą, subtelną a równocześnie żywą gamę barwną. Artysta, dziś w Polsce niemal za-pomniany, ceniony jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego sztuka doczekała się opracowań, kata-logów i artykułów (patrz m.in.: G.Stiles, Life and Work Frederick Serger, Schoneman Galleries, Inc. New York City 1962).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl