Olej, deska; 16 x 12 cm Sygn. l. d.: F. Streitt Na odwrocie pieczątka owalna: Adrian Brugger | MŰNCHEN | Theatinerstrasse No. 2
Niemal identyczną kompozycję do prezentowanej na aukcji odnajdujemy w obrazie F. Streitta pt. Solista: podobnie ubrany chłopiec, w podobnej pozie, nieco może starszy i nie o cygańskich rysach idzie po polnej drodze; w tle zamiast brzózek pojawia się kępa drzew po prawej stronie i wysokie bodiaki po lewej [por.: Solista, "Tygodnik Ilustrowany" 1887/1/s. 328]. W kompozycjach rodzajowych artysty bardzo często pojawiają się sceny z życia Cyganów - przemieszczające się tabory, obozowiska, zabawy Niekiedy w różnych dziełach można rozpoznać tych samych modeli, pozujących Streittowi do obrazów. Bardzo podobnego do Małego skrzypka chłopca, zapewne tego samego modela, odnajdujemy w innym obrazie artysty p. t. Cyganiątko [por.: "Tygodnik Ilustrowany" 1893/1/s. 145].
Franciszek Streitt w latach 1856-66 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, a następnie kontynuował naukę u E. Engertha w Akademii wiedeńskiej. Od roku 1871 mieszkał stale w Monachium, gdzie dzielił pracownię z malarzem Antonim Kozakiewiczem. Stamtąd wyjeżdżał do Krakowa i na Węgry. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe, pejzaże i portrety, a we wcześniejszym okresie twórczości, także sceny historyczne. Jego obrazy cieszyły się powodzeniem i były sprzedawane przez monachijskich Kunsthandlerów do Anglii i Ameryki.
STREITT Franciszek
W latach 1856 - 1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, naukę kontynuował w Akademii wiedeńskiej u E. Engertha. W 1871 r. zamieszkał na stałe w Monachium, razem z przyjacielem, malarzem A. Kozakiewiczemprowadził pracownię. Jego obrazy cieszyły się powodzeniem, sprzedawane przez Kunsthandlerów do Anglii i Ameryki.Tematem jego prac były głównie sceny rodzajowe, pejzaże i portrety; we wcześniejszym okresie także obrazy historyczne.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl