olej/płótno, 64,5 x 78 cm sygnowany p.d.: 'Fr. Ejsmond | Monachium 1885'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Polska
WYSTAWIANY: - I po co myśmy tam jechali, Malarze polscy w Monachium, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 5 maja-31 sierpnia 2005 - I po co myśmy tam jechali, Malarze polscy w Monachium, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, 4 marca-30 kwietnia 2006 - I po co myśmy tam jechali, Malarze polscy w Monachium, Muzeum Okręgowe w Lesznie, 12 maja-2 lipca 2006 - I po co myśmy tam jechali, Malarze polscy w Monachium, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Zamek Książ, 8 licpa-17 września 2006
LITERATURA: - "Tygodnik Ilustrowany", t. VII, nr 163, s. 120 (il.)
Stanisław Ejsmond był wykształcony w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. W latach 1879-86 studiował na monachijskiej akademii u Gyuli Benczúra i Alexandra Wagnera oraz przynależał do kręgu polskiej kolonii twórców w "Atenach nad Izarą", jak zwykło nazywać się wówczas Monachium ze względu na renesans lokalnej sceny artystycznej. Malarz dzielił życie pomiędzy Polskę a Niemcy: miesiące letnie spędzał w kraju rodzinnym. Polski folklor i pejzaż, obserwowane na żywo, nieodmiennie służyły mu za inspirację do przygotowywania dzieł w pracowni. Ejsmond w 1894 osiedlił się na stałe w Dąbrówce koło Grodziska Mazowieckiego. Jego pracownia miała charakter wiejskiej chaty, wyposażonej w oryginalne narzędzia i stroje, które służyły za rekwizyty w wykonywanych obrazach. Istotą twórczości autora stały się wiejskie sceny rodzajowe, w których posługiwał się warsztatem realistycznym. Ich charakter był jednak daleki od chłodnej obserwacji wielu monachijczyków. Artysta preferował tematykę sentymentalną, wzmocnioną czułą anegdotą. W "Walce o byt" przedstawił matkę siedzącą przy stole oraz dziecko spoczywające na podłodze, jedzące z miski. Do jedzenia dobiera się kot i tak wywiązuje się swoista rywalizacja pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Pozornie niewinny temat niesie egzystencjalnie przesłanie, a Ejsmond, posługując się przemyślaną opowieścią, potrafi wzbudzić emocjonalny rezonans u widza.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
EJSMOND Franciszek
Studiował w Klasie Rysunkowej u W. Gersona oraz w 1879r. w Akademii Monachijskiej, gdzie uczył się pod kierunkiem Benczura i Wegnera. Do kraju powrócił w 1894r. W latach 1913-1918 był prezesem Polskiego Towarzystwa Artystycznego. Malował sceny rodzajowe z życia dzieci, wsi i miasteczek, obrazy religijne. W jego pracach pojawiały się też elementy orientalne. W swoich obrazach odtwarzał najdrobniejsze detale stroju i wystroju wnętrza. Ojciec Stanisława Ejsmonda.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl