olej, deska, 32 × 42 sygnowany u dołu po prawej: "F. Ejsmond 1888"
Warszawiak, tu wykształcony (i nagrodzony) u W. Gersona i A. Kamińskiego. 1879-1887 w Monachium (w Akademii uczeń G. Benczura i A. Wagnera), kilkakrotnie nagradzany. Od 1894 stale w kraju, kierował "Zachętą" i Pol. Tow. Artystycznym. Był "malarzem życia i szczęścia rodzinnego", a o jego monachijskich obrazach pisał Władysław Wankie, że są "malowane z wielką twórczością i brawurą techniczną". Po studiach Ejsmond pozostał jeszcze przez kilka lat w Monachium, zażywając sławy i powodzenia: jego obrazy były chętnie kupowane, także do wielu innych niż Bawaria krajów.
Monachijski obrazek, typowy dla artysty: precyzyjnie malowany, o gładziutkiej powierzchni, pokazuje wnętrze "egzotycznej" dla cudzoziemców, drewnianej chaty, gdzie panuje ład, miłość i bieda. Na odwrocie uszkodzona kartka wystawowa. Okazała, bogata rama.
EJSMOND Franciszek
Studiował w Klasie Rysunkowej u W. Gersona oraz w 1879r. w Akademii Monachijskiej, gdzie uczył się pod kierunkiem Benczura i Wegnera. Do kraju powrócił w 1894r. W latach 1913-1918 był prezesem Polskiego Towarzystwa Artystycznego. Malował sceny rodzajowe z życia dzieci, wsi i miasteczek, obrazy religijne. W jego pracach pojawiały się też elementy orientalne. W swoich obrazach odtwarzał najdrobniejsze detale stroju i wystroju wnętrza. Ojciec Stanisława Ejsmonda.