ołówek/papier, 15 x 10 cm sygnowany p.d.: `Fr.E.` do rysunku dołączony jest bilecik z życzeniami: `25-III-50. | Szanownej Pani w dniu | Jej imienin przesyłam | serdeczne życzenia i pozwa | lam sobie ofiarować na | pamiątkę drobny rysunek | ś.p. Męża mego Franciszka | Ejsmonda. M. Ejsmondowa`
Estymacja: 1 500 - 2 000 zł
Malarz, ojciec Stanisława i poety Juliana. Uczył się w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona i w Klasie Rysunkowej, gdzie był uczniem między innymi A. Kamińskiego. W 1879 wyjechał do Monachium, gdzie do roku 1886 kontynuował studia w Akademii pod kierunkiem G. Benczura i A. Wagnera. Za swoje obrazy kilkukrotnie otrzymywał medale. Podczas kilkunastoletniego pobytu w Monachium zdobył sobie uznanie wśród licznej klienteli, jego obrazy nabywali handlarze dzieł sztuki z Anglii, Rosji, Ameryki i Niemiec. Należał do bliskiego otoczenia Józefa Brandta. Powróciwszy do kraju w 1894 zamieszkał w Dąbrówce k. Grodziska i poświęcił się działalności organizacyjnej w TZSP. W salonie 1930 otrzymał dyplom honorowy za całokształt działalności artystycznej. Początkowo malował obrazy figuralne, a także studia portretowe głów i postaci ludzkich, w późniejszym czasie ograniczał się na ogół do niewielkich obrazów, pozostając pod znacznym oddziaływaniem ówczesnych malarzy monachijskich, którzy wzorowali się na twórczości tzw. małych mistrzów holenderskich. Malował także sceny z polowań, martwe natury, kwiaty portrety i obrazy religijne. Od 1880 brał udział w wystawach monachijskich, w 1896 uczestniczył w międzynarodowej wystawie w Berlinie, rok później pokazał dwa obrazy w Petersburgu. Studia i szkice Ejsmonda były eksponowane na wystawie szkiców w 1882 r. w Warszawie i takiejże wystawie rok później w Sukiennicach.
EJSMOND Franciszek
Studiował w Klasie Rysunkowej u W. Gersona oraz w 1879r. w Akademii Monachijskiej, gdzie uczył się pod kierunkiem Benczura i Wegnera. Do kraju powrócił w 1894r. W latach 1913-1918 był prezesem Polskiego Towarzystwa Artystycznego. Malował sceny rodzajowe z życia dzieci, wsi i miasteczek, obrazy religijne. W jego pracach pojawiały się też elementy orientalne. W swoich obrazach odtwarzał najdrobniejsze detale stroju i wystroju wnętrza. Ojciec Stanisława Ejsmonda.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl