olej/płótno naklejone na tekturę, 24 x 32 cm na odwrociu nalepka galeryjna Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie oraz nalepka: 'F. Rusczyc | cykl Rygia Bornholm | własność Rodziny' na odwrociu opisany kredką: 'Rugia Borholm | T. Ruszczyc | Z44'
WYSTAWIANY: - Wystawa pośmiertna, Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie, 1937
Podróże Ruszczyca do krajów skandynawskich i północnych Niemiec zbiegają się w czasie z klarowaniem się fantastycznej tematyki jego obrazów i wzmocnieniem ich poetyckiego nastroju. W Petersburgu artysta pracował nad dwoma obrazami "Trytony" i "Gwiazda wieczorna". W miesiącach letnich 1896 i 1987 roku wykonywał plenerowe studia z natury (m.in. na Rugii i Bornholmie). Studiował w tym okresie sztukę Klingera i Böcklina, swoje prace pokazywał Kuindżemu i jego prosił o techniczne wskazówki. Główną inspiracją dla artysty pozostawała jednak natura. Rosło zainteresowanie Ruszczyca efektami światła i nokturnami; w sierpniu 1897 roku młody malarz opisywał w dzienniku jak przesiaduje nad brzegiem morza do późnego wieczoru, "aby nabrać fantastycznego, strasznego nastroju". Obrazy w tego okresu stanowią ważną część dorobku artysty. Prace uporządkowane zostały przez samego Ruszczyca w latach trzydziestych. Po ciężkiej chorobie w 1932 malarz na stałe wrócił do Bohdanowa i zajął się opracowaniem swojego dorobku. Obrazy z Krymu i Bornholmu zaprezentowane zostały na pośmiertnej wystawie jego prac. Ekspozycję pokazano w 1937 roku w Wilnie i Warszawie, a w 1938 - w Krakowie. Katalogi różnych edycji liczyły sobie od 336 do 384 pozycji. Zniszczenie Warszawy w 1944 przyniosło ze sobą zagładę większości obrazów Ruszczyca znajdujących się w międzywojniu w rękach prywatnych - okupacji nie przetrwały aż 143 prace, które znamy z katalogu wystawy wileńskiej.
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl