olej, płótno naklejone na tekturę 35,3 × 29,2 na odwrocie resztki kartki Tow. Zachęty jako "Studium" (pod tym tytułem wystawiał w TZSP wielokrotnie, 1899-1907)
Według ekspertyzy Edwarda Ruszczyca, wystawione studium przedstawia "widok z okna pracowni na część środkową dworu" rodzinnego w Bohdanowie pow. oszmiański. Konkluzja: "Opisane Studium ol. pł., niesygnowane, jest autentycznym, bezspornym dziełem mego ojca Ferdynanda Ruszczyca". Obraz, wielkiej piękności, syn datuje 1899-1900. Obraz nie wystawiany.
Ruszczyc wywodził się z litewskiego gniazda szlacheckiego. Studiował w Petersburgu (u Szyszkina i Kuinżiego). 1904-06 profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, 1907-08 w Akademii Krakowskiej. Od 1908 w Wilnie, twórca i kierownik Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Położył olbrzymie zasługi jako organizator życia artystycznego, pedagog i artysta (malarz, grafik, człowiek teatru).
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl