akwarela, papier, 32,2 x 25,2 sygn. l. d.: F. Ruszczyc / 06
Jeden z najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski reprezentujący ekspresyjny nurt malarstwa modernistycznego. Prócz malarstwa uprawiał grafikę oryginalną i użytkową, zajmował się sztuką książki i scenografią, projektował kostiumy teatralne, animował i współorganizował życie kulturalne w Wilnie. Początkowo studiował prawo na uniwersytecie w Petersburgu; edukację artystyczną zdobył w l. 1892-1897 w tamtejszej ASP pod kierunkiem I. Szyszkina i A. Kuindżiego. Malarskich motywów dostarczały mu wakacyjne wyjazdy na Krym (1894, 1895), Rugię, Bornholm i na południowe wybrzeże Szwecji (1896, 1897). W 1898 r. odbył długą podróż zwiedzając Berlin, Kolonię, Paryż, Dunkierkę, Ostendę, Brukselę, Bazyleę, Lucernę, Lugano, Mediolan, Wenecję i Wiedeń. Po powrocie do kraju osiadł w rodzinnym Bohdanowie. Od 1899 r. brał udział w wystawach ugrupowania "Mir Iskusstwa"; w 1900 r. wstąpił do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W okresie 1904-1907, który spędził w Warszawie, przyczynił się do stworzenia organizacyjnych i pedagogicznych podwalin Szkoły Sztuk Pięknych. W roku akademickim 1907/1908 objął kierownictwo katedry pejzażu w krakowskiej ASP. W 1908 r. urządził wraz z J. Mehofferem wielką prezentację polskiej sztuki w Wiedniu. Wraz z osiedleniem sie w Wilnie w 1908 r. porzucił całkowicie uprawianie malarstwa na rzecz działalności inicjującej wydarzenia kulturalne. Zajął się też grafiką użytkową, ilustratorstwem i scenografią. Wniósł istotny wkład w odrodzenie miejscowego teatru, uczestniczył w pracach komisji konserwatorskich. W okresie 1918-1919 doprowadził do ukonstytuowania Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Stefana Batorego; pełnił tam funkcję pierwszego dziekana. Twórczość malarska i rysunkowa Ruszczyca skoncentrowana była na tematyce pejzażowej. Jego obrazy o stężonej ekspresji, nasyconej kolorystyce i bogatej fakturze należą do najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych dokonań polskiego modernizmu. W subiektywnie odczutym rodzimym krajobrazie Ruszczyc dostrzegał emanację potęgi natury, wyzwolenie sił żywiołów, którym podporządkowana jest ludzka egzystencja. Symboliczny wymiar jego sztuki pejzażowej, panteistyczna postawa znalazły przejaw również w prezentowanym rysunku utrzymanym w mrocznej tonacji szarości i brązów. Aurę tajemniczości ewokuje tu sylweta dzwonnika rysująca się na tle wycinkowo uchwyconego nadrzecznego pejzażu. Znamienny dla malarstwa Ruszczyca jest sposób ujęcia obrazowej przestrzeni z podwyższonego punktu widzenia, tak by poszczególne plany pejzażowe spiętrzały się jeden nad drugim spłaszczając kompozycję ("Młyn", 1898; "Krajobraz wiosenny", 1900; "Z brzegów Wilejki", 1900; "Wieczór - Wilejka", 1900; wszystkie repr. w katalogu wystawy "Ferdynand Ruszczyc 1870-1936. Życie i dzieło", Muzeum Narodowe w Krakowie 2002). Artysta po mistrzowsku wykorzystał też specyficzne jakości zastosowanego medium, swobodnie rozlewającą się plamę akwareli syntetycznie oddającą formy.
RUSZCZYC Ferdynand
Urodził się w 1870 roku w Bohdanowie koło Wilna, zmarł w 1936 roku w Bohdanowie koło Wilna. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu m.in. w klasie pejzażu pod kierunkiem I.I. Szyszkina. Jego profesorem i mistrzem stał się A.I. Kuindżi. Otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia. W listopadzie 1897 otrzymał dyplom i tytuł artysty. Do 1900 uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 roku wystawiał w TZSP w Warszawie. W 1900 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", z którym także wystawiał. Od 1903 roku współpracował przy tworzeniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907). Był organizatorem i profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Wilnie. Malował surowe, północne pejzaże o silnym ładunku symbolizmu, kompozycje fantastyczne, widoki wnętrz.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl