Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JABŁCZYŃSKI Feliks | TEMPLUM VESTAE (ARKADY KOŚCIOŁA), 1910

Feliks JABŁCZYŃSKI (1865-1928)

TEMPLUM VESTAE (ARKADY KOŚCIOŁA), 1910

ceratoryt,
36 x 26,5 cm,
sygnowany pod płytą l.d. "FJabłczyński Bivallo [?] Florencja 10", na plecach ołówkiem "N 37 Koron 20,-", na zaplecku pieczątka Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka w Krakowie oraz nalepka TPSP w Krakowie z danymi (m.in. tytuł - " Templum Vestae" i technika - akwaforta). Inny egzemplarz, ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, reprodukowany w: Ze zbiorów Henryka Grohmana. Grafika i rzemiosło artystyczne, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1998, nr kat. 26, il. s. 118.

Człowiek wszechstronnych zainteresowań, m.in. od około 1907 r. zajmował się grafiką. Przed 1913 r., kiedy to na stałe zamieszkał w Warszawie, kilkakrotnie bywał we Włoszech i w Paryżu. Członek TAP "Sztuka" i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Graficznych. W eksperymentowaniu w dziedzinie grafiki przydatne mu było wykształcenie chemiczne - wynalazł i stosował ceratoryt oraz ziarnoryt. Wynalezione przez siebie techniki stale zmieniał i poprawiał, a poszczególne odbitki ręcznie podmalowywał, kolorował i retuszował, w wyniku czego nie są one jednakowe.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JABŁCZYŃSKI Feliks
Malarz, grafik, chemik, literat. Studiował chemię i biologię na Uniwersytecie w Dorpacie. Od 1890 zamieszkał w Warszawie i poswięcił się malarstwu. Przyjaźnił się z W. Podkowińskim i J. Pankiewiczem, z którym w 1893 wyjechał do Włoch. Od 1907 zajął się grafiką. Wynalazł techniki ceratorytu i ziarnorytu. Tematem jego prac była głównie architektura. Od 1897 był członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Sztuka".
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl