Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JABŁCZYŃSKI Feliks | Łazienki

Feliks JABŁCZYŃSKI (1865-1928)

Łazienki

akwaforta kolorowana,
37,5 x 26 cm, sygnowana ołówkiem l.d.: "FJabłczyński"

Grafik, malarz, z wykształcenia chemik. Na kształtowanie jego osobowości artystycznej wpływ wywarła znajomość z J. Podkowińskim, L.Wyczółkowskim, S. Masłowskim, a szczególnie z J. Pankiewiczem, z którym dzielił pracownię. Jako chemik służył Pankiewiczowi pomocą w 1895 r. przy pierwszych akwafortach. Najbardziej związany był z Warszawą i jej środowiskiem artystycznym.
Najwięcej uwagi poświęcił grafice. W 1907 r. powstały pierwsze ekslibrisy. Ponieważ władze rosyjskie wydały zakaz posiadania prasy akwafortowej, Jabłczyński wykorzystywał wyżymaczkę. W zakresie technik graficznych wiele eksperymentował, stosował różne sposoby trawienia i odbijania klisz. Każdą odbitkę dokładnie opracowywał, często kolorował je ręcznie. Wynalazł ceratoryt i ziarnoryt.
Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, uczestniczył w wystawach TZSP, salonów A. Krywulta, S. Kulikowskiego, C. Garlińskiego, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Graficznych w Warszawie oraz m. in. Łodzi, Płocku, Lublinie, Poznaniu. Miał cztery wystawy indywidualne. W 1928 r. w Pałacu Sztuki we Lwowie odbyła się jego wystawa pośmiertna.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JABŁCZYŃSKI Feliks
Malarz, grafik, chemik, literat. Studiował chemię i biologię na Uniwersytecie w Dorpacie. Od 1890 zamieszkał w Warszawie i poswięcił się malarstwu. Przyjaźnił się z W. Podkowińskim i J. Pankiewiczem, z którym w 1893 wyjechał do Włoch. Od 1907 zajął się grafiką. Wynalazł techniki ceratorytu i ziarnorytu. Tematem jego prac była głównie architektura. Od 1897 był członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Sztuka".
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl