Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PACANOWSKA Felicja | Wiolonczeliści, 1955 r.

Felicja PACANOWSKA (1907 lub 1915 - 2002)

Wiolonczeliści, 1955 r.

olej/płótno, 100,5 x 81 cm
sygnowany l.d.: `F. Pacanowska`
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa z Salon des Indépendants 1955 z opisem obrazu

WYSTAWIANY:
- "Humanisme et Expressionnisme", Musée Tavet-Delacour, Pontoise, kwiecień - lipiec 2008
- Wystawa indywidualna, Centre d`art et de culture de l`Espace Rachi, Paryż, 8.03-22.04.2005
- Salon des Indépendants, Paryż, kwiecień - maj 1955

LITERATURA:
- Eliane Strosberg, The Human Figure and Jewish Culture, Nowy Jork - Londyn 2010, nr kat. 80, s. 130
- Expressionnisme et humanisme: la représentation de la figure humaine et l`expérience juive, katalog wystawy, Musée Tavet-Delacour w Pontoise, kwiecień - lipiec 2008, [red.] Eliane Strosberg i Christophe Duvivier, Paryż 2008, s. 119

Prezentowany obraz Felicji Pacanowskiej został wystawiony w 1955 na paryskim Salon des Indépendants. Jak zaświadcza umieszczona na odwrociu nalepka wystawowa, pracę prezentowano w sekcji kubistów i neokubistów. Takie "towarzystwo" musi w przypadku Pacanowskiej nieco dziwić. Artystka kojarzona jest bowiem głównie ze sztuką abstrakcyjną. Oprócz geometrycznych kompozycji polska malarka, zarówno przed wojną, jak i w latach późniejszych, tworzyła jednak także sceny figuralne i to właśnie te obrazy często wystawiała na paryskich salonach (m.in. na Salon d`Automne, Salon de Mai, Salon des Réalitées Nouvelles). Stylistyka jej prac malarskich podejmuje często dialog z rozmaitymi "-izmami" sztuki XX wieku.
"Wiolonczeliści" uderzają swoją formą. Artystka zastosowała charakterystyczną dla awangardy kolorystykę podstawowych barw: żółci, błękitu i czerwieni. Taflę obrazu przecinają czarne linie przypominające ślady po smagnięciach noża - podobny zabieg znaleźć można w niektórych kompozycjach Georges`a Braque`a. Związki Pacanowskiej z paryską awangardą są - jak pokazuje prezentowany obraz - bardzo złożone i dotyczą nie tylko strony formalnej. Podobną, "muzyczną" tematykę podejmowało w latach 50. kilku innych artystów poruszających się w, podobnej do Pacanowskiej, postkubistycznej stylistyce. W 1955 roku Jean Metzinger stworzył swoją "Wiolonczelistkę". Picasso i Chagall wystawiali w latach 50. obrazy podejmujące tematy muzyczne, wizerunki hiszpańskich gitarzystów i żydowskich skrzypków. Obraz Pacanowskiej, choć powiązany ze współczesnymi artystce nurtami sztuki, wydaje się jednak na tym tle osobny. "Wiolonczeliści" polskiej artystki uderzają widza swoimi niepokojąco bladymi, podobnymi do czaszek twarzami. Nadają one kompozycji znamion lirycznych i kontemplacyjnych. Być może trupiobladzi muzycy są echem popularnego w sztuce symbolistów motywu śmierci grającej na skrzypcach.
Felicja Pacanowska pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej mieszkającej w Łodzi. Kształciła się na warszawskiej ASP. W Paryżu zamieszkała w 1932 roku. Zajmowała się malarstwem i grafiką. Po wojnie studiowała również krótko rzeźbę w Rzymie, ale w 1947 roku zdecydowała się na stałe osiąść w Paryżu. Na początku lat 50., w okresie, w którym powstali "Wiolonczeliści", mieszkała przy rue de l`Adjudant Réau, w 20. dzielnicy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl