Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PARTUM Ewa | Z cyklu: Samoidentyfikacja, 1980/1989

Ewa PARTUM (ur. 1945)

Z cyklu: Samoidentyfikacja, 1980/1989

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 40 x 50 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Ewa Partum 1980/89'
inna egzemplarz w kolekcji:
- Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wrocław
- "Uwikłane w płeć" Joanny i Krzysztofa Madelskich

WYSTAWIANY:
- Ucieleśnione. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Współczesne Wrocław, 2018
- Samoidentyfikacja. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa
Madelskich, Instytut Fotografii Fort, Warszawa, 2017
- Trzy kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2011
- Samoidentyfikacja, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, 2006
- Samoidentyfikacja, Mała Galeria ZPAF, Warszawa, 1980


"(…) model wytworzony przez tradycję, jako pewien zespół funkcjonujący w świadomości społecznej - wzór osobowy kobiety - wytwór kultury patriarchalnej, funkcjonujący w postaci norm życia społecznego w skuteczny sposób upośledza kobietę przy pozorach respektu dla niej. Zdarzenia zanotowane jako moja własna interwencja nie wyczerpują tego problemu, są tylko jego postawieniem".
EWA PARTUM

Cykl fotomontaży autorstwa Ewy Partum zatytułowany "Samoidentyfikacja" (1980- 2010) pozostaje ważnym głosem w dyskusji dotyczącej praw kobiet, nie tylko w PRL-u, ale we wszystkich krajach zza żelaznej kurtyny, toczącej się po dziś dzień. W realizacji artystki historycy sztuki dostrzegali nawiązanie do tradycji awangardowego fotomontażu, w którym forma przede wszystkim pozostawała ważnym środkiem do unaocznienia istotnego politycznego przekazu.
W miejską scenerię, w sytuacje rozgrywające się w rożnych lokalizacjach Warszawy zostały wklejone nagie wizerunki artystki. Prezentowane zdjęcie, na którym artystka konfrontuje się z milicjantką kierującą ruchem pozostaje najpopularniejszym z całego cyklu. Na żadnym ze zdjęć artystka nie wykonuje żadnych specjalnych gestów, odsłania swoje atrakcyjne ciało, którego seksualny aspekt zostaje dodatkowo wzmocniony przez decyzję pozostania jedynie w butach na obcasie, jednocześnie podważając miejsce kobiet zarówno w społeczeństwie, jak i na scenie artystycznej.
Jej nagość i sensualizm silnie kontrastują ze szczelnie odzianą milicjantką, której mundur i towarzyszące akcesoria skrywają wszelkie przymioty, stereotypowo utożsamiane z kobiecością. W kontekście tym, kobiecość jawi się jako bezbronność i słabość, zaś władza i siła zostają szczególnie nacechowane męskością. Jednakże dwie kobiety, które wykazując pewne wizualne podobieństwo, przeglądają się sobie niczym w odbiciu, demonstrując, że w pierwiastku kobiecym drzemie zarówno wdzięk i ponętność, jak i waleczność, powaga i nieugiętość. Silny przekaz płynący z fotografii odzwierciedla cel artystki zasadzający się na przełamywaniu zakorzenionych społecznie schematów, jak i patriarchalnych podziałów, narzucających role jednostkom obydwu płci w społeczeństwie.


PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PARTUM Ewa
Ewa Partum w latach 1963-1965 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie (1965-1970) na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest artystką konceptualną, jedną z najwybitniejszych współczesnych performerem, autorką prekursorskich instalacji w przestrzeni publicznej (m.in. Legalność przestrzeni, Łódź 1971). Działalność artystyczną łączyła z animacją środowiska twórców poruszających się w zagadnieniach nowej sztuki. Od 1972 roku prowadziła autorską galerię Adres w Łodzi, która obok wystawiennictwa ówczesnej awangardy, pełniła funkcję laboratorium artystycznego. W 1982 r. artystka opuściła Polskę. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jej dorobek był prezentowany m.in. w Modern Tate Gallery (Londyn 2006), MOCA (Los Angeles 2007), National Museum of Women in the Arts (Washington 2007), Reina Sofia Museum (Madryt 2006, 2009), Muzeum Narodowe w Warszawie (2006, 2008), Museum of Modern Art (Nowy Jork, 2007), Manifesta 7 (Rovereto 2008).
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl