sangwina, gwasz, technika mieszana/papier, 43,5 x 38 cm sygnowany p. d.: `Eug. Zak` ODWROCIE: na odwrocie stempel częstochowskiego zakładu papierniczego POCHODZENIE: Kolekcja Józefa Wolfingera
Estymacja: 140 000 - 180 000
Oferowana praca powstała podczas pobytu artysty w Polsce (1917-1922). W ocenie wielu badaczy był to jeśli nie najlepszy okres, to na pewno obfitujący w najbardziej znamienne dla jego twórczości dzieła. Powstały w tym czasie tak znane kompozycje jak: "Tancerz", "W winiarni", "Idylla", "Pieśń miłosna". Powstał również zespół przedstawień młodych kobiet, których fizjonomia jest do siebie bardzo zbliżona. Określony został swoisty typ przedstawienia dziewczyny o eterycznej urodzie, którą charakteryzują subtelne i dekoracyjne układy form oraz linie znaczące poszczególne fragmenty postaci o wydłużonych i smukłych proporcjach, ukazanych najczęściej z profilu. Praca, z którą mamy do czynienia, wyłamuje się z tej konwencji poprzez ukazanie twarzy modelki na wprost i konfrontując ją bezpośrednio z widzem. Mimo pozornego kontaktu pogrążona w myślach modelka pozostaje we własnym melancholijnym świecie. Ten jakże charakterystyczny dla Zaka zamysł artystyczny pozornego kontaktu, intryguje i nie pozostawia oglądającego obojętnym. Sama twarz kobiety zawiera w sobie reminiscencje tego, co nazwać można przedstawieniem kobiety "wiecznotrwałej", znanej nam z obrazów takich mistrzów jak Leonardo czy Botticelli jak i innych malarzy Quattrocenta, z których dorobkiem zetknął się Zak podczas pobytu we Włoszech.
ZAK Eugeniusz
W 1902r. studiował w SSP w Akademii Colarossiego w Paryżu. Naukę kontynuował w ASP w Monachium. Był jednym z założycieli ugrupowania "Rytm" i stałym uczestnikiem jego wystaw. W latach dwudziestych Zak maluje szereg wizerunków arlekinów i pierrotów przedstawionych często z muzycznymi instrumentami na tle architektury lub we wnętrzu, charakteryzujących się miękką, linearną stylizacją.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl