Studiował w warszawskiej ASP; dyplom uzyskał w pracowni T. Pruszkowskiego. Uczestniczył w kampani wrześniowej i obronie Warszawy. Przebywając we Włoszech w latach 1940-1950 wystawiał z grupą Libera Associazione Arti Figurative; związał się także z działającym w Rzymie Art Club. Zajmował się też projektowaniem oprawy scenograficznej dla rzymskiego Teatro delle Arti. W okresie 1945-1955 był dziennikarzem i dyplomatą we Włoszech i Kanadzie. Po powrocie do kraju w 1960 r. objął posadę dyrektora Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą w Ministerstwie Kultury i Sztuki, zaś w okresie 1969-1984 pełnił funkcje wykładowcy w warszawskiej ASP. Nadal zajmował się scenografią współpracując z Operą Gdańską i warszawskimi teatrami. W 1963 r. jego prace reprezentowały polska sztukę na Biennale w Sao Paulo. W 1984 r. otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida, zaś w 1998 r. Nagrodę Kolekcjonerów im. dr. L. Siudy. Malarstwo Markowskiego krytycy zaliczają do nurtu nowej figuracji. Artysta stworzył własny, oryginalny styl mieszczący się w konwencji drapieżnej groteski. Bohaterowie jego płócien toczą między sobą nieustanną, bezpardonową walkę na śmierć i życie. Ich skrajne emocje przekazuje ekspresyjna gama barwna zdominowana przez czerwienie, żółcienie i błękity. W prezentowanej kompozycji oddziaływanie barw intensyfikuje niezamalowane białe tło.
MARKOWSKI Eugeniusz
Urodził się w 1912 w Warszawie. W 1938 otrzymał dyplom ASP w Warszawie, gdzie studiował w pracowni T. Pruszkowskiego.w latach 1940 - 1950 przebywał we Włoszech, gdzie związał się z grupą Libera Associazione Arti Figurative i z Art. Club w Rzymie. Pracował jako dziennikarz i dyplomata we Włoszech i Kanadzie / 1945 -55/. Do Polski wrócił w 1955. Wykładowca i profesor ASP w Warszawie / 1969-1984/. W 1963 brał udział w Biennale Sao Paulo. Zajmuje się malarstwem, scenografia i grafika użytkową. Jest przedstawicielem tzw. nowej figuracji. Jego zdeformowanym postaciom ludzi - potworków, upodobnionych często do zwierząt, towarzyszy dysonansowa kolorystyka. Deformacja postaci oraz bogata faktura obrazów sprawiają, że twórczość E. Markowskiego porównywana jest do tzw. art brut i obrazów J. Dubuffeta. W 1984 był laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida, a w 1988 Nagrody Kolekcjonerów im. Dr L. Siudy. Ekspresyjny styl malowania, bezpośredniość i toporność figur, spowodowały, że w latach 80-tych uznano go za prekursora "nowodzikich".
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl