Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MARKOWSKI Eugeniusz | Moralitet - Gr - V, 1989 r.

Eugeniusz MARKOWSKI (1912 Warszawa - 2007 Warszawa)

Moralitet - Gr - V, 1989 r.

olej/płótno, 136 x 110 cm
sygnowany p.d.: `E. Markowski`
opisany na odwrociu, na blejtramie od l.: `"MORALITET - GR - V" OL. 1989 137 x 110 Eug. MARKOWSKI 135-110`, oraz cyfra `6`.

POCHODZENIE:
- Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa, 18.11.2001
- kolekcja prywatna, Poznań

LITERATURA:
porównaj - Ars erotica, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1994, s. 112 (analogiczną kompozycję i symbolikę reprezentuje reprodukowany obraz pt. "Moralitet - Kol." z 1991, olej, płótno, 120 x 100)

Obraz powtarza układ kompozycyjny stosowany przez artystę w wielu obrazach i rysunkach - dwie postaci zwrócone ku sobie, połączone wykonywaną wspólnie czynnością. W tym przypadku nie jest to, jak zazwyczaj u Markowskiego, bójka, lecz zgodne ważenie na szalach wagi miniaturowych postaci nagiej kobiety i mężczyzny. Postaci ważących mają diabelskie (lewa) i anielskie (prawa) atrybuty.

Eugeniusz Markowski odwołuje się w swoim obrazie do tradycji literackiej. Moralitety bowiem to gatunek dramatyczny ukształtowany na początku XVI wieku. Ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego pomiędzy złem a dobrem, potępieniem a zbawieniem. Psychomachia - jeden ze średniowiecznych toposów, przedstawiający walkę cnoty i występku o duszę ludzką, w którym o duszę bohatera walczą personifikacje cnót i występków - stanowiła stały motyw przynależny gatunkowi moralitetu. Średniowiecznym traktatom często towarzyszyły ryciny ilustrujące ową walkę, wyobrażenie psychomachii odnajdujemy również w przedstawieniach Sądu Ostatecznego, jak choćby w bodaj jednym z najbardziej znanych malowideł w sztuce polskiej - ołtarzu autorstwa Hansa Memlinga. Na obrazie Eugeniusza Markowskiego zło reprezentuje figura ukazana po lewej stronie obrazu ukazana pod postacią mężczyzny o diabelskiej twarzy, dobro natomiast mężczyzna po prawej stronie, którego atrybuty stanowią skrzydła oraz korona. Postaci trzymają wagę, w której umieszczone zostały małe sylwetki ludzkie reprezentujące zapewne duszę. W centralnym punkcie kompozycji, w wyodrębnionym kolorystycznie prostokątnym polu przypominającym naklejoną na płótno czarno-białą fotografię, ukazana została postać nagiej kobiety zwróconej przodem w stronę rozgrywającej się sceny ważenia dusz. Czy to o jej zbawienie toczy się walka dobra ze złem? A może sama jest kusicielką, która przez grzech wiedzie duszę na stracenie?

Człowiek na pograniczu dobra i zła, znajdujący się pod wpływem skrajnych emocji, walczący z pierwotnymi instynktami bądź im ulegający, to stały motyw w malarstwie Eugeniusza Markowskiego. Postaci na jego obrazach poddane zostają silnej deformacji, ekspresyjnie kształtowane formy i rozwibrowane, jaskrawe kolory odzwierciedlają skomplikowaną psychologię przedstawionych postaci. Malarz traktował swoich bohaterów z bezlitosną brutalnością, są groteskowo śmieszni i zarazem tragiczni. Malowane przez niego sceny nierzadko przedstawiają "ludzki cyrk", w którym między postaciami o dziwnych pozach i trudnych do określenia relacjach umieszcza artysta zwierzęta personifikujące ludzkie pożądania. Bogata faktura obrazów, a także ich groteskowy wyraz zbliżają jego sztukę do poetyki art brut i twórczości Jeana Dubuffeta. Pomimo tego obecne jest u Markowskiego dążenie do podskórnej harmonii, widoczne są nawiązania do antyku i renesansu. Prezentowana praca nie jest jedyną w dorobku Markowskiego, w której artysta odwołuje się do tematyki dobra i zła w interpretacji tradycji chrześcijańskiej. W latach 1979-90 zrealizował również cykl "Diavoletto", w którym umieścił niezwykle ekspresyjne wizerunki diabłów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MARKOWSKI Eugeniusz
Urodził się w 1912 w Warszawie. W 1938 otrzymał dyplom ASP w Warszawie, gdzie studiował w pracowni T. Pruszkowskiego.w latach 1940 - 1950 przebywał we Włoszech, gdzie związał się z grupą Libera Associazione Arti Figurative i z Art. Club w Rzymie. Pracował jako dziennikarz i dyplomata we Włoszech i Kanadzie / 1945 -55/. Do Polski wrócił w 1955. Wykładowca i profesor ASP w Warszawie / 1969-1984/. W 1963 brał udział w Biennale Sao Paulo. Zajmuje się malarstwem, scenografia i grafika użytkową. Jest przedstawicielem tzw. nowej figuracji. Jego zdeformowanym postaciom ludzi - potworków, upodobnionych często do zwierząt, towarzyszy dysonansowa kolorystyka. Deformacja postaci oraz bogata faktura obrazów sprawiają, że twórczość E. Markowskiego porównywana jest do tzw. art brut i obrazów J. Dubuffeta. W 1984 był laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida, a w 1988 Nagrody Kolekcjonerów im. Dr L. Siudy. Ekspresyjny styl malowania, bezpośredniość i toporność figur, spowodowały, że w latach 80-tych uznano go za prekursora "nowodzikich".
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl