olej na płótnie, 45,5 x 38 cm sygnowany p.d.: "Eibisch"
Eugeniusz Eibisch studiował malarstwo w krakowskiej ASP w pracowni Wojciecha Weissa. Dyplom otrzymał w 1920 r.. W roku 1922 wyjechał jako stypendysta Rządu Francuskiego do Paryża. Do Polski wrócił wiosną 1939 r., powołany na stanowisko profesora krakowskiej ASP. Z macierzystą uczelnią związany był do 1949 r.. Wtedy to, na zaproszenie Franciszka Strynkiewicza przeniósł się do Warszawy i objął katedrę malarstwa warszawskiej ASP. (...) Dominuje w tej twórczości postać ludzka (...) często jest to akt. Rzadsze są martwe natury, mimo, że tworzą całe rewie: bażantów, ryb, kukurydzy. Od czasu do czasu artysta wraca do pejzażu. Maluje najchętniej swą ulubioną Sycylię i Jugosławię (...) Eibisch zmierza w tym okresie do coraz silniejszej ekspresji. Dopomagają mu w tym stosowane środki realizacji. A więc kolor, bogaty i wspaniały, a przecież skłaniający się ku gamom ciemnym, przetrawionym, ku wyrafinowanym szarościom, fioletom, ku złamanym i trudnym do słownego zdefiniowania czerwieniom i zieleniom. Dalej kompozycja, zawsze starannie przemyślana i logiczna w budowie. Wreszcie sposób kładzenia farby na płótnie, operujący plamą szeroką, swobodną, często przechodzący w długą smugę, ujawniającą ślad prowadzenia pędzla i nawarstwienia nakładanej farby. Malarstwo to znane jest szeroko w świecie. Obrazy Eibischa znajdują się w wielu znakomitych kolekcjach zagranicznych, takich jak m. in. Netter, Chatelard i Laporte w Paryżu, Oscar Ghez w Genewie, czy Dalzell Hattfield w Los Angeles". (Jerzy Zanoziński, Eugeniusz Eibisch. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, maj - czerwiec 1967, s.32 - 33).
EIBISCH Eugeniusz
Urodził się w 1895 r w Lublinie, zmarł w 1987 r w Warszawie. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiego i W. Weissa. W 1922 r uzyskał stypendium rządu francuskiego i wyjechał do Paryża. Wszedł w krąg malarzy Ecole de Paris: G. Braque`a, H. Haydena, M. Kislinga, C. Soutine`a, M. Utrilla, E. Zaka. W czasie pobytu we Francji dużo wystawiał m. in.: w Salonach paryskich; Jesiennym i Niezależnych. W okresie tym artysta wiele wystawiał, m.in. w Belgii, Szwajcarii i Anglii. W 1939 r wrócił do Polski, objął katedrę rysunku w krakowskiej ASP. Od 1945 r był rektorem tejże uczelni. W latach 1950-1969 był profesorem malarstwa w ASP w Warszawie. Po wojnie brał udział w wielu prestiżowych wystawach na świecie. Na wczesną twórczość Eibischa oddziałały estetyczne koncepcje formistów. W okresie paryskim artysta malował pejzaże, martwe natury i portrety o stężonej ekspresji, utrzymane w ciemnych, dramatycznych tonacjach, bliskie stylistyce Ch. Soutine'a. Jarzące się wewnętrznym światłem formy wyłaniają się w jego obrazach z płynnej materii swobodnie nakładanej farby. Otrzymał nagrodę Guggenheim Museum w 1960 r. W drugiej połowie l. 20. Eibisch rozjaśnił paletę barw, by w l. 30. ponownie ją przygasić przewagą brązów; wydobytym z ciemnego tła postaciom i przedmiotom nadawał wymiar tajemniczości. W latach późniejszych potwierdził swą przynależność do nurtu kolorystycznego. W czasach stalinowskich tworzył zgodnie z doktryną socrealistyczną, później powrócił do ekspresyjnego traktowania barwy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl