gwasz/papier, 32 x 24,5 cm
sygnowany p.d.: 'E.Carp.'
cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu
Estera Karp (za granicą znana jako Esther Carp) urodziła się 17 grudnia 1897 roku w Skierniewicach, przy obecnej ulicy Mszczonowskiej. Była córka znanego wówczas żydowskiego fotografa Lipmana Karpa i Bruchy z Fersztenbergów. Estera była jedną z siedmiu córek, z których większość tak jak jej ojciec zostało uznanymi fotografami. Rodzina była uzdolniona artystycznie, ojciec grał na skrzypcach i malował. Estera ukończyła szkoły w Skierniewicach i wyruszyła na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Kolej Warszawsko-Wiedeńska umożliwiała jej wyjazd bezpośrednio ze Skierniewic. Po studiach zamieszkała w Łodzi. Zilustrowała wówczas śpiewnik Chaima Krolla. Znudzona codziennością, w 1925 roku wyemigrowała do Paryża. Wystawiała w Salonie Niezależnych, Salonie Jesiennym i Salonie Majowym. W swojej twórczości zafascynowana była kubizmem i efektami kolorystycznymi. W pierwszych latach pobytu w stolicy Francji inspirowała się twórczością Cézanne’a i Sisley’a, Bywała w kawiarni La Rotonde w dzielnicy Montparnasse, gdzie spotykali się paryscy malarze. Estera Karp nigdy nie wyszła za mąż. Jej ukochany, z którym spędziła wiele lat opuścił ją przed wybuchem drugiej wojny światowej. W 1941 roku zachorowała psychicznie i znalazła się w zakładzie psychiatrycznym. Może sprawiła to utrata narzeczonego i kilku sióstr zamordowanych w holokauście. Ona przeżyła. Powróciła od Paryża. Miała pracownię przy słynnym bulwarze Saint Germain. Dużo rysowała, szczególnie kolorowym długopisem. W 1954 roku przeżyła silny atak paranoi. Cierpiała na manię prześladowczą. Trafiła m.in. do szpitala Sainte Anne w Paryżu. Rysowała wówczas świat osób zamkniętych, tak jak ona w szpitalu. Obecnie te rysunki sprzedawane są na światowych aukcjach. Estera Karp ze Skierniewic, koleżanka Marca Chagalla, zmarła 11 czerwca 1970 roku. w Paryżu. Miała 73 lata.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.