olej na płótnie dublowanym, 54,8 x 73 cm, widoczne retusze i przemalowania Przedstawienia domowych warsztatów krawieckich, gdzie indziej sporadyczne, w malarstwie holenderskim XVII w. występowały dosyć często, zwłaszcza w twórczości lejdejczyka Q. BREKELENKAMA. Nasz obraz jest jednak wyjątkowy w portretowym ujęciu tematu. artysta przypisywany
Niewiele wiadomo o życiu E. BOURSSE`a, który ok. 1651 wystąpił do amsterdamskiej gildii malarzy, a niedługo potem wyjechał do Włoch. Około 1653 powrócił do Amsterdamu, gdzie w 1661 podjął służbę na statku holenderskiej Kompanii Wschodnio-indyjskiej. Ponownie w Amsterdamie w 1663, w 1667 wypłynął w drugą podróż do Indii, podczas której zmarł. Jego obrazy, z których większość pochodzi z lat 50-tych XVII w., są rzadkie - po 1661 zapewne niemal całkowicie zarzucił malowanie. Tworzył na ogół sceny rodzajowe z życia średniozamożnych mieszczan, szczególnie często przedstawiając kobiety zajęte domowymi czynnościami. Ekspertyza Macieja Monkiewicza.
BOURSSE Esaias
Ok. 1651r. wstąpił do amsterdamskiej gildii malarzy, wkrótce po tym wyjechał do Włoch. Powrócił do Amsterdamu ok. 1653r., a w1661r. zaciągnął się na statek holenderskiej Kompanii Wschodnio-indyjskiej. Do Amsterdamu wrócił w 1663r., ale w 1667r. popłynął w drugą podróż do Indii, niestety zmarł podczas tej wyprawy. Po 1661r. prawie przestał malować. Jego obrazy przedstawiają głównie sceny rodzajowe z życia średniozamożnych mieszczan oraz kobiety podczas domowych czynności.