Pastel, papier; 59 x 47 cm Sygnowany p.d.: E. Dukszyńska; napis u dołu wzdłuż krawędzi: Własność Magdaleny Werner
Pierwsze lekcje malarstwa pobierała w Warszawie u J. K. Kaniewskiego, później u A. Lessera. W 1871 r. wyjechała na studia malarskie do Drezna. W 1882 r. studiowała w Monachium u J. Flüggena i F. Bodenmüllera, a w latach 1894 - 96 odbyła podróż artystyczną do Paryża, Antwerpii i Amsterdamu. Wystawiała swoje obrazy w warszawskim TZSP i Salonie Krywulta, w Krakowie oraz na Wystawie Powszechnej we Lwowie. Uczestniczyła także w wystawach zagranicznych - w Dreźnie, Wiedniu, Paryżu, Moskwie, Kijowie, Monachium, Pradze, Chicago i San Francisco. W 1891 r. otrzymała srebrny medal na dorocznej wystawie w Petersburgu za obraz "W święto". Była niezwykle utalentowaną portrecistką, malowała także sceny rodzajowe. Uznawana jest za jedną z pierwszych polskich artystek zajmujących się zawodowo malarstwem.
Magdalena z domu Wroczyńska wyszła w 1898 r. za Leona Wernera, przyszłego pułkownika wojska polskiego.
DUKSZYŃSKA-DUKSZTA Emilia
Jedna z pierwszych polskich artystek zajmujących się malarstwem zawodowo - była uczennicą warszawskich malarzy Jana Ksawerego Kaniewskiego i Aleksandra Lessera. Póżniej, pokonując uprzedzenia rodziny przeciwnej jej dalszym studiom, wyjechała do Drezna, gdzie uczyła się u J. Hubnera i kopiowała obrazy w Galerii Drezdeńskiej. W 1875 r. podróżowała do Włoch, a w 1882 kształciła się jeszcze w Monachium. W latach 90-tych odwiedziła Paryż, Antwerpię i Amsterdam. Swoje obrazy wielokrotnie pokazywała na wystawach w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Petersburgu, Dreźnie, Monachium, Paryżu a nawet w Chicago i San Francisco. Krytyka przyznawała jej wysokie miejsce "na niwie sztuki kobiecej". Malowała przede wszystkim portrety i jako portrecistka cieszyła się dużą popularnością i powodzeniem. Malowała też dzieci i sceny rodzajowe. Jej obrazy - pastele i oleje - cechuje harmonijny koloryt, delikatny modelunek i staranne opracowanie szczegółów.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl