Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RADKE Emil | PARA ŚWIECZNIKÓW, 1830-1851

Emil RADKE (1830 - 1867)

PARA ŚWIECZNIKÓW, 1830-1851

Srebro wybijane próby 12; wys. 18 cm, szer. stopy 9 cm; waga: 508 g
Punca wykonawcy: E. Radke w owalu | punca warsztatowa:
księżyc i trzy gwiazdy w owalu | punca miejska:
12 Warszawa (oznaczająca miejsce wykonania stosowane w Warszawie od 1809 lub 1817 do 1851)

Świeczniki na kwadratowej plincie, z okrągłą stopą, profilowaną, zdobioną pasem stylizowanych liści akantu, w górnej części puklowaną. Trzon tralkowy, kanelowany w górnej części, zakończony takimż kapturkiem. Wazonowa tulejka w dolnej części puklowana, w górnej gładka, z pasem wici roślinnej, z profitką otoczoną przy brzegach pasem karbów.
Emil Radke, znany warszawski złotnik, otworzył pracownię w 1830 lub 1832. Mieściła się przy ulicy Miodowej nr hip. 496, a następnie została przeniesiona pod numer 495b na tej samej ulicy. Artysta wycofał się z pracy zawodowej lub zmarł w 1868.
Radke stosował formy późnoklasycystyczne, empirowe oraz barokowe. Jego srebra prezentują bardzo wysoki poziom techniczny. Współcześni zaliczali go do jednego z najlepszych złotników warszawskich. Halina Lileyko pisze, że Sobieszczański omawiając warszawskie wyroby złotnicze z lat czterdziestych porównywał pod względem doskonałości rzemiosła srebra M. Nowakowskiego do wyrobów E. Radkego. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się 44 srebra pochodzące z jego firmy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RADKE Emil

Emil (Emilian) Radke był czynny w Warszawie od lat trzydziestych do ok. 1867 roku. W 1844 i 1845 roku był wymieniony w spisach jako złotnik, prowadzący warsztat przy ul Miodowej nr hip. 496 w pałacu Biskupów Krakowskich. Srebra Radkego reprezentują bardzo wysoki poziom techniczny; w dekoracjach stosował formy późnoklasycystyczne, zdobienia empirowe, a także bardzo często formy neorokokowe, które swoją bujnością i dekoracyjnością wyróżniają się wśród wyrobów warszawskich.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl