drewno, 50 x 15,5 x 21 cm sygnowana i datowana na podstawie: `1934 | E.FRYDMAN` oraz napis w języku jidysz na spodzie
WYSTAWIANY: - Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych, Warszawa 1935 r.
LITERATURA: - Jerzy Malinowski, Malarstwo i rzeźby Żydów Polskich w XIX i XX w., Warszawa, 2000, s. 279, poz. 374 (il.)
Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego Warszawa była jednym z wiodących ośrodków kultury jidysz. W mieście działało kilkanaście ośrodków kulturalnych, wydawano czasopisma społeczno-polityczne i magazyny literackie. Od 1923 roku w Warszawie działało również towarzystwo poświęcone rozwijaniu żydowskiej kultury artystycznej. Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych (Jidiszer Gezelszaft cu Farszprajnt Kunst) aż do wybuchu wojny regularnie organizowało ekspozycje prezentujące dorobek artystów związanych z gminami wyznania mojżeszowego. Organizacja miała na celu nie tylko promocję sztuki, ale przede wszystkim rozproszonego dotychczas środowiska artystycznego. Z ŻTKSP współpracowało kilku redaktorów pism kulturalnych oraz mecenasów oferujących młodym studentom stypendia. Wiodącym polem działań towarzystwa były jednak wystawy.
Na jednej z nich, w 1935 roku, zaprezentowana została rzeźba "Bednarz". Jej autorem był niespełna trzydziestoletni Efraim Frydman. O życiu artysty wiadomo niewiele. Studiował od 1925 roku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Rzeźbił głównie w drewnie. W swoich pracach podejmował często tematykę społeczną - przedstawiał rzemieślników i wędrowców. Być może był spokrewniony z dwoma innymi, żydowskimi artystami związanymi z Warszawą: Abrahamem i Feliksem Frydmanem. Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach artysta zmarł.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl