Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
OKUŃ Edward | Portret Wandzi Zakrzewskiej

Edward OKUŃ (1872 Wólka Zerzyńska k.Warszawy - 1945 Skierniewice)

Portret Wandzi Zakrzewskiej

olej, płótno, 111 × 58,5 cm;
sygnowany u góry po prawej: "EOkuń Roma 1902", na odwrocie odręczna dedykacja: "Kochanemu Panu Stanisławowi w dowód szczerej przyjaźni i szacunku namalowałem ten portret Wandzi Zakrzewskiej ku przypomnieniu przepędzonych chwil w Rzymie Roku 1902. Edward Okuń"

Dedykacja odnosi się do ojca portretowanej, Stanisława Zakrzewskiego (1873-1936), profesora historii na Uniwersytecie we Lwowie. Obraz wystawiany był w Zachęcie w 1902 r., roku jego powstania. Pełen wdzięku portret dziecka z wielką mufką, nieco przerażonego pozowaniem. Doskonały przykład mody dziecięcej sprzed stu lat.

Malarz i ilustrator, jedna z najciekawszych postaci polskiego symbolizmu w środowisku warszawskim. Studia w Krakowie (m.in. u Matejki), w Monachium i Paryżu. Ponad 20 lat spędził w Rzymie. W warszawie brał m.in. udział w odnawianiu polichromii Rynku Starego Miasta.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl