Olej, płótno naklejone na deskę; 32 x 24,3 w świetle ramy Sygnowany l. d.: monogram imienia wiązany EOKUŃ 1937 Na odwrocie napis: Okuń Edward Kościółek na Capri
Edward Okuń w 1898 osiadł we Włoszech, które stały się jego artystyczną ojczyzną na ponad dwadzieścia lat. Mieszkał w Rzymie, gdzie żywo uczestniczył w życiu polskiej kolonii artystycznej. Wyjeżdżał do Anticoli Corrado, odwiedzał Wenecję, Padwę, Rawennę, Florencję i Sienę, Sorrento, Amalfi i Capri, z którego pochodzi prezentowany widok. "U Okunia na pierwszym planie jest zawsze osiągnięcie celu czysto malarskiego, efektu światła, wyrazistości koloru. Artysta idealizuje zwykle swe wrażenia. Ale idealizując nie chce zatracić wrażenia prawdy, ani zagubić bezpośredniego wyrażenia natury" (A. Breza, Wystawa E. Okunia, "Świat", 1911, nr 44, str. 11). Kolorystą, w znaczeniu impresjonistycznym czy kapistowskim, Okuń nigdy nie był, ale wypracował sobie własny, typowy zestaw barw, pozwalający łatwo rozpoznać jego płótna. W jaskrawym słońcu, które nadaje barwom niezwykle intensywnego nasycenia, uchwycił artysta niezwykłe zestawienie barwne, jakie wywołują kontrasty bieli i czerwieni murów oraz jaskrawej zieleni.
OKUŃ Edward
Studia artystyczne rozpoczął w Warszawskiej Szkole Rysunkowej a kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium u A. Ažbego i S. Hollosy'ego oraz w Paryżu. W latach 1925 - 1930 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Malował, odznaczające się dekoracyjnością linii i koloru, bliskie symbolizmowi i secesji portrety, idylliczne pejzaże i kompozycje o wątkach fantastycznych i baśniowych. Zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym, był m.in. jednym z ilustratorów warszawskiego pisma Chimera.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl