Edward Dwurnik w swoich Podróżach autostopem od 40 lat opisuje polski pejzaż małych i dużych miast. W ten sposób "sportretował" całą prowincjonalną i wielkomiejską Polskę. Jego Krakowskie Przedmieście zawisło nawet w Pałacu Precydenckim. Z czasem artysta przekroczył granice kraju, już nie autostopem a mercedesem i zaczął portretować zagranicę. Pojawiły się widoki obcych miast i miasteczek. Na wystawę artysta wybrał parę uzupełniających się obrazów, które stanowią swoistą klamrę całego cyklu - dwa tej samej wielkości obrazki przedstawiające Nowy Sącz i Nowy Jork. Dwa światy, które dzieli przepaść cywilizacyjnej skali a łączy ten sam format obrazu.
Urodzony w 1943 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, a także okresowo na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. c Obdarzony legendarną płodnością artysta według własnego rejestru stworzył już ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Wszystkie swoje prace klasyfikuje, tworząc cykle m.in. Sportowcy, Robotnicy, Droga na wschód, Podróże autostopem. Jego malarstwo jest zwierciadłem przemian zachodzących w Polsce. W 1981 roku w jego pracowni zapoczątkowany został cykl Warszawa, będący proroczą wizją stanu wojennego. Styl malarski Dwurnika charakteryzuje się z jednej strony szkicowością ujęcia, z drugiej niezwykłą dbałością o najmniejszy detal. Buduje kompozycji wieloelementowe, skomplikowane, o gęstej siatce powiązań wewnętrznych między elementami obrazu. U bohaterów swoich obrazów bezwzględnie wytyka najmniejszą wadę, ułomność, wyolbrzymia ją, piętnuje. W latach 1992-1997 Dwurnik pracował nad cyklem Błękitny - ukazującymi abstrakcyjne w formie pejzaże morskie. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).
Urodził się w Radzyminie, studiował w warszawskiej ASP w latach 1963-70. W czasie studiów, począwszy od 1965 roku rozpoczął cykl Podróże autostopem (kontynuowany do dziś), w którym portretował miasta i miasteczka z perspektywy "ptasiego lotu", w polu zainteresowania artysty, poza architekturą, znalazło się życie i obyczaje mieszkańców. W latach 1972 - 78 powstaje cykl Sportowcy, w którym przedstawia ludzi marginesu, cwaniaków, palaczy najtańszych wówczas papierosów marki "Sport". Około roku 1980 nastąpiło połączenie cyklów Sportowcy i Robotnicy /realizowanego od ok. 1975 r/. Szyderstwo i krytyka z prowadzących "sportowe" życie współziomków / była to też reakcja na nachalne, instrumentalne gloryfikowanie hegemona - tj klasy robotniczej, przez ówczesną propagandę/ zostało zarzucone na rzecz poczucia solidarności z portretowanymi ludźmi. Obrazy z cyklu Warszawa (1981 r), proroczo antycypowały wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. W cyklu Droga na Wschód (1989 - 1991) upamiętnił ofiary stalinowskiego komunizmu, w cyklu Od Grudnia do Czerwca (1990 - 1994) oddał pamięć ofiarom stanu wojennego w Polsce. W cyklu Niech żyje wojna! powstałym pod wrażeniem wojen na Kaukazie i Bałkanach artysta śle przesłanie - ostrzeżenie.
Ostanie cykle artysty to: Wyliczanka, Diagonale, Kwiaty, powrót do Podróży autostopem i cyklu Błekitne. Autor ponad 3 tysięcy obrazów towarzyszących naszemu życiu od kilkudziesięciu lat, stanowiących swoistą, niepowtarzalną , artystycznie ujętą kronikę życia, obyczaju, materialnego i duchowego zapisu naszej kultury.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl