Olej, tektura; 45 x 55 cm Sygnowany brązowym olejem p. d. e burke Na odwrocie nalepka z autorskim napisem: Burke Edmund | Pejzaż olej 55 x 48 | cena
Edmund Burke studiował w latach 1935-39 w warszawskiej ASP pod kierunkiem F. Szczęsnego Kowarskiego i L. Pękalskiego. Był wykładowcą katedry malarstwa ściennego w PWSSP w Warszawie. Uczestniczył przy rekonstrukcji i projektowaniu polichromii staromiejskich kamieniczek. Malował obrazy olejne, pełne koloru i ekspresji, najczęściej z natury, tworzył również portrety. Uczestniczył w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie, w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Wystawie Malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wystawie Polskiego Malarstwa Batalistycznego w IPS-ie. Wystawiał w Salonie Sztuki Nike, oraz w Galerii MDM. Był członkiem i współzałożycielem Grupy Warszawskiej wraz, z którą prezentował swoje prace od 1939. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Okręgowym w Pile.
BURKE Edmund
Urodził się w Warszawie w 1912 roku. Zmarł w 1999 roku. W latach 1935 - 39 studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. Lata wojny i okupacji przeżył w Warszawie w bardzo trudnych warunkach pracy i konspiracji. Ratował przed całkowitym zniszczeniem zabytkowe wnętrza warszawskiej Starówki. W jego pracowni na Mazowieckiej odbywały się spotkania redakcyjne Biura Informacji i Propagandy AK. W pracowni na Mazowieckiej powstał pierwszy, legendarny już plakat powstańczy "Do broni" wykonany przez Mieczysława Jurgiewicza i Edmunda Burke. Bierze udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie rozpoczyna prace przy rekonstrukcji i projektowaniu polichromii staromiejskich kamieniczek.Pozostaje jednak, przez cały czas pracy pedagogicznej i konserwatorskiej, malarzem sztalugowym. Maluje fantazyjne kompozycje,pełne koloru i ekspresji, maluje z natury, tworzy portrety. Powstają cykle - "W domu kobiet", "Teatr", "Moja zaczarowana dorożka".
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl