litografia, papier; 43 x 30,8 cm (w świetle oprawy); sygn. l. d.: Degas (na kamieniu); oraz owalny stempel z lewej u dołu. Stan zachowania: uzupełnienia prawego dolnego naroża.
Hilaire-Germain-Edgar de Gas (Degas) urodził się 19 lipca 1834 roku w Paryżu, w rodzinie o korzeniach arystokratycznych. Początkowo studiował prawo, ale prędko porzucił ten kierunek i już w 1855 roku wstąpił w mury École des Beaux-Arts. W tym okresie kopiował dzieła wielkich mistrzów i wielokrotnie odwiedzał paryski Luwr. Jego artystycznym mentorem stał się Jean-Auguste-Dominique Ingres. Degas pomimo swej indywidualności na zawsze pozostał wierny tradycji, którą na własny sposób modyfikował. W latach 1856-59 przebywał w Italii. Studiował tam i odwiedzał liczne muzea. Po powrocie rozpoczął swoje eksperymenty z rzeźbą, na co wpływ miały zapewne oglądane we Włoszech dzieła twórców odrodzenia i manieryzmu. W 1865 po raz pierwszy zaprezentował swój obraz na Salonie Paryskim, gdzie od tej pory regularnie wystawiał. Na początku lat 70. brał udział w wojnie francusko-pruskiej oraz odwiedził wraz z bratem René rodzinę matki mieszkającą w Nowym Orleanie. Wówczas coraz częściej sięgał po pastele, doprowadzając tę technikę do perfekcji. Począwszy od kwietnia 1874 roku regularnie wystawiał swe prace wraz z impresjonistami. W 1881, podczas VI ekspozycji, zaprezentowana została jego woskowa kompozycja „Mała czternastoletnia tancerka”. Pod koniec lat 80. Degas zainteresował się upowszechniającą się coraz bardziej fotografią. Wpływy tego medium widoczne są znakomicie w jego rysunkowych, malarskich i rzeźbiarskich pracach. Degas żył i tworzył na Montmartrze, ikonicznej dla przełomu XIX i XX stulecia dzielnicy Paryża. Pod koniec życia, w 1912 roku, przeprowadził się do kamienicy zlokalizowanej przy Boulevard de Clichy 6, gdzie zmarł w 1917. Charles Baudelaire określił kiedyś artystę „malarzem współczesnego życia”. Degas wiernie obrazował otaczającą go rzeczywistość. Tancerki baletu, kobiety i wyścigi konne to obszary tematyczne, które głównie interesowały twórcę.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl