akwaforta, rylec, sucha igła; papier cienki, jedwabisty chiński (?); płyta 420 x 297 mm; stan IV/V sygnowana i datowana z lewej strony u dołu: Norblin fecit 1777 a Wolssin en Lithuanie na odwrocie wypisane numery inwentarzowe muzealne: DMNKCz 945
Rycina pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich.
Kompozycja stanowi pendent do wcześniejszej o rok akwaforty Wybór Piasta na króla.
Akwaforta powstała w okresie pobytu Norblina w Polsce. Ukazuje scenę, kiedy wysłannicy królewny Libuszy przybywają do Przemysła z koroną zastając go, jak odpoczywa po orce w polu. "Prezentowana (...) rycina należy do jednej z najwcześniejszych datowanych prac, także o dużym formacie, który dla graficznej twórczości artysty nie był typowy".
NORBLIN de la GOURDAINE Jan Piotr
Kształcił się w Paryżu u F.Casanovy oraz w Akademii Malarstwa i Rzeźby i École Royale des Eléves Protegés. Od 1772 pracował dla przebywającego wówczas za granicą księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, w 1774 wraz z nim przyjechał do Polski i pozostał tu aż do 1804. Przebywał w rezydencjach Czartoryskich w Warszawie i Powązkach oraz w Wołczynie. Doradzał księżnej Izabeli Czartoryskiej, a później także Helenie Radziwiłłowej przy projektowaniu parków w Powązkach, Arkadii i Nieborowie. Przed 1790 przeniósł się do Warszawy, gdzie nauczał w swej pracowni; do grona jego uczniów należeli, m.in A.Orłowski i M.Płoński. Pracował też na zlecenia króla Stanisława Augusta. W czasie insurekcji kościuszkowskiej przebywał w obozie powstańczym, malował bitwy i potyczki. Później ponownie pracował dla księcia Czartoryskiego w Puławach. W 1804 wrócił do Francji, w 1807 osiadł w Paryżu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl