Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KALETA Dariusz | Mitologia, 2002 r.

Dariusz KALETA (ur. 1960)

Mitologia, 2002 r.

olej/płótno, 120 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Dariusz Kaleta 2002'
opisany na odwrociu: 'painting: Dariusz Kaleta | "Mitologia" '

WYSTAWIANY:
- "Dariusz Kaleta. Malarstwo", Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, 9-25.05.2016

LITERATURA:
- Dariusz Kaleta. Malarstwo, katalog wystawy, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów 2016, s. nlb. (il.)

"Dariusz Kaleta jest malarzem. Nie jest kontestatorem, prowokatorem, performerem ani instalacjonistą. Nie chce szokować, gorszyć ani skandalizować. Jako malarz chce malować obrazy, co w czasach dzisiejszego pomieszania pojęć nie jest wcale takie oczywiste. Z pietyzmem przygotowuje płótna, starannie dobiera media i pigmenty, mistrzowsko posługuje się impastem i laserunkiem, wie, jak używać oleju makowego i skalnego, terpentyny weneckiej, żółci wołowej, żywicy damarowej czy mastyksowej. Studiuje traktaty o malarstwie, od Cenniniego i Leonarda począwszy, na Maxie Doernerze i Władysławie Ślesińskim skończywszy. Ogląda w muzeach obrazy Rembrandta, Rubensa, Matejki i Malczewskiego (to czterej malarscy idole Kalety), nie tylko po to, by podziwiać ich kompozycję, kolor i reżyserię światła, ale także wydzierać im sekrety ich techniki - w dwudziestym wieku niemal całkowicie zapomniane. Niczym detektyw, na podstawie malarskich powłok potrafi wydedukować, jakich użyto zabiegów i narzędzi. Bo dla Kalety sztuka malarska dawnych wieków nie jest przeszłością, muzealnym eksponatem - szacownym, lecz martwym, ale obiektem wiecznie aktualnego zachwytu i niewysychającym źródłem przeżyć. A także 'językiem giętkim', za pomocą którego malarz porozumiewa się ze światem, tak jak poeta za pomocą słów. Tą swoją postawą wpisuje się Kaleta w przybierający wciąż na sile nieformalny ruch artystyczny, który swoich reprezentantów ma na całym świecie, a który idąc pod prąd 'głównego nurtu' sztuki współczesnej, odwołuje się do dziedzictwa kultury europejskiej, do wartości, na których opierali się twórcy starożytnej Grecji i Rzymu, artyści Renesansu czy Baroku. (...) 'Piękno, harmonia, duchowość' - to motto towarzyszące Dariuszowi Kalecie jako artyście malarzowi (...). (...) Kultura klasyczna, mitologia i historia to wątki tematyczne, wokół których rozwija swe opowieści (...). Obrazy te nie są jednak akademickimi ilustracjami mitologiczno-historycznych motywów, a ich współczesnymi reinterpretacjami". (Marcin Kołpanowicz, Zamiast wstępu..., Dariusz Kaleta. Malarstwo, katalog wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie, 9-25. 05. 2016, Chorzów 2016, s. nlb.)

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom główny otrzymał w 1987 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, a dyplom dodatkowy w Pracowni Litografii prof. Tadeusza Gawrona. Uprawia malarstwo sztalugowe. W dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m. in. w Niemczech, USA, Francji. Obecnie pełni rolę dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. Członek Grupy Apellesa.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KALETA Dariusz
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1987 r. w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, a aneks w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Uprawia malarstwo sztalugowe. W dorobku ma pięć wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Niemcy, USA, Francja). Obecnie pełni rolę dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl