Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta | Brzoza, 1967
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta

Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1952 pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego. Od samego początku jej twórczość była autonomiczna i nie związana z modnymi kierunkami i trendami. Aktywnie uczestniczy w ruchu wystawienniczym od 1952 roku. Brała udział we wszystkich okręgowych wystawach w Krakowie, ogólnopolskich pokazach malarstwa i grafiki oraz ogromnej liczbie reprezentacyjnych wystaw sztuki polskiej na całym świecie. W 1955 roku uczestniczyła w głośnej pokoleniowej wystawie ARSENAŁ w Warszawie. Reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w São Paulo w 1969 i na Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 roku. Brała udział w licznych edycjach Międzynarodowego Biennale Grafiki w Ljubljanie, Lugano, Fredrikstad, Oslo, Tokio, Ibizie oraz we wszystkich wystawach Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie. Dorobek twórczy prezentowała na ponad 50 wystawach indywidualnych. Reprezentacyjne ekspozycje sztuki polskiej z udziałem jej prac odbyły się m.in. w Anglii, Austrii, Brazylii, Czechosłowacji, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranie, Japonii, na Kubie, w Meksyku, Niemczech, Norwegii, Szkocji, Szwajcarii, USA, Turcji i Włoszech. Prace Danuty Leszczyńskiej-Kluzy znajdują się w niezliczonych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historycznego m. Krakowa, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Rzeszowie i Tarnowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także kolekcji Albertina w Wiedniu, Fredrikshaven Kunstmuseum, Kinokuniya Gallery w Tokio, National Museet w Sztokholmie, Národni Galerie w Pradze, Slovenskie Narodne Muzeum w Bratysławie, Scottish National Gallery of Modern Art w Edynburgu, the Library of Congress w Waszyngtonie, The Tel-Aviv Museum of Art.

Informacje dla kupujących:
Aukcja charytatywna dla profesora Zygmunta Januszewskiego odbędzie się 25 lutego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Pałac Czapskich-Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5, wejście od frontu) o godzinie 18:30.

Druga część Aukcji charytatywnej dla prof. Zygmunta Januszewskiego - aukcja internetowa - odbywa się na stronach Artinfo.pl. Finał licytacji: 28 lutego 2013, godz. 21:00 zobacz aukcję >>

Podarowane dzieła sztuki oglądać będzie można od 20 do 24 lutego na wystawie w Salonie Akademii (Akademia Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, w Pałacu Czapskich-Raczyńskich, wejście od ul. Traugutta) w godzinach: środa / czwartek / piątek / sobota / poniedziałek: w godz. 14:00 - 19:00, niedziela - nieczynne.

Aukcję organizuje Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod patronatem Rektora Akademii prof. Adama Myjaka i Dziekana Wydziału Grafiki prof. ndzw. Błażeja Ostoja Lniskiego.

Więcej informacji:
http://www.facebook.com/ProfesorZygmuntJanuszewski

Profesor Zygmunt Januszewski jest na Akademii postacią wybitną - jego zaangażowanie w sprawy uczelni i Pracowni Ilustracji wzbudza uznanie nie tylko w środowisku akademickim. Ogrom energii wkłada w pomoc studentom i w promowanie efektów ich pracy. Wydajemy książki autorskie i katalogi. Dzięki jego wyjątkowemu zapałowi i niezłomnej postawie udaje się w pracowni realizować interesujące projekty - również we współpracy z uczelniami i placówkami kulturalnymi na świecie. Jego studenci, wychowankowie oraz asystenci zdobywają prestiżowe nagrody w dziedzinie projektowania książki i ilustracji. Przez 10 lat pracy spod jego ręki wyszło wielu obiecujących absolwentów, którzy doskonale sobie radzą na rynku sztuki i dizajnu, których zaraził swoim entuzjazmem do pracy i młodzieńczą otwartością na nowe idee, pasją w poszukiwaniu własnej tożsamości i miejsca w sztuce. Jego otwartość na eksperyment i twórczą wymianę myśli jest dla nas bezcenna.
Dzięki niemu Pracownia Ilustracji odniosła wiele sukcesów. Obecnie kontynuujemy projekty, które Profesor zainicjował w zeszłym roku. Chcielibyśmy je wspólnie dokończyć. Z niecierpliwością czekamy - my: współpracownicy i studenci - na jego powrót do pracy.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl