opinia Macieja Monkiewicza Obraz jest reprezentatywnym dziełem Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha, powszechnie znanego malarza saskiego XVIII w. Dietrich studiował u swojego ojca Johanna Georga i od 1724 r. u Johanna Alexandra Thiele w Dre¼nie. Jako cudowne dziecko był protegowanym hrabiego Bruhla. W 1741 r., po pobycie w Brunszwiku i - domniemanym - w Holandii, został malarzem Fryderyka Augusta II (Augusta III Sasa), władcy Polski i Saksonii, w Dre¼nie. W 1748 r. otrzymał stanowisko inspektora galerii drezdeńskiej, a w 1764 - profesora Akademii Drezdeńskiej i dyrektora szkoły rysunkowej w Miśni. Jako malarz, rysownik i rytownik cieszył się nadzwyczajnym powodzeniem dzięki swojej umiejętności pracy w manierze różnych artystów francuskich i holenderskich. Przykład takiego pastiszu znajdujemy również w omawianym wizerunku, wzorowanym na podobnych postaci orientalnych, w tym żydowskich stylizowanych często na bohaterów starotestamentowych, malowanych przez Rembrandta i jego uczniów. Obrazów dokładnie tego rodzaju, autorstwa Dietricha lub jego naśladowców, powstało wiele, ten jednak, niewątpliwie ręki samego mistrza, wyróżnia się swoją jakością artystyczną. W płynności, a jednocześnie precyzji prowadzenia pędzla w partiach szala i złotych frędzli po lewej, zdobień kaftana, zmarszczek na czole i u nasady nosa, można odnale¼ć najlepsze cechy warsztatu Dietricha. Do szczególnie charakterystycznych dla tego malarza elementów przedstawiania należy mimika postaci z "zaczepnym" spojrzeniem spod opuszczonych rzęs i śladami uśmieszku w półotwartych ustach.
DIETRICH Christian Wilhelm Ernst
DIETRICH Christian Wilhelm Ernst zw. Dietricy
Początkowo pobierał nauki u swojego ojca J. Georga. Naukę kontynuował w 1724 roku w Dreźnie u J. A. Thiele. W 1741 roku został nadwornym malarzem Fryderyka Augusta II. W 1748 roku został inspektorem galerii w Dreźnie, a od 1764 był profesorem Akademii Drezdeńskiej oraz dyrektorem szkoły rysunkowej w Miśni. Zajmował się malarstwem, rysunkiem i rytownictwem.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl