Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

Bruno SCHULZ (1892-1942)

Exlibris S.Weingarten. Heliograwiura

form. 10x7 na ark. 11,8x8,3 cm,
(ok. 1920)

Chmurzyński 451. Niewielkie zaplamienie dolnego marginesu, stan dobry. Ekslibris zamontowany na kartonowym podkładzie. "Kompozycja ujęta w umownej konwencji i rekwizytach teatru, sceny, a przedstawiająca symboliczne misterium przemijania, obramowana rozsuniętymi kotarami, między którymi rozgrywa się obraz-widowisko. Na proscenium stoi mężczyzna w stroju pierrota - być może autoportret, a w prawej kulisie - Śmierć-Szkielet; procesja nagich postaci przebiega w głębi, padając na klęczki u kresu drogi. Na bliższym planie - naga kobieta, sama, nie w tłumnym pochodzie, kieruje gest i spojrzenie w stronę pierrota. Wielka dłoń, wynurzona znikąd, zagarnia ją w kierunku, który postać kobieca zamierza porzucić. Pełno tu egzystencjalnej anegdoty, klasycznej symboliki. Dalekie to jeszcze pó¼niejszym wcieleniom plastycznym Schulzowskiego świata, ale już nacechowane mistrzostwem formalnym, nawiązującym do dawnych tradycji iluminatorskich" (J.Ficowski "Okolice sklepów cynamonowych", Kr. 1986, s. 26 i ilustr. 10). Ekslibris dla przyjaciela artysty i wielkiego miłośnika jego talentu plastycznego, Stanisława Weingartena. Pod kompozycją ołówkowa sygnatura artysty "Bruno Schulz", na odwrocie arkusza obcą ręką: "Bruno Schulz”

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SCHULZ Bruno
Urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl