Heliograwiura form. ca 11,3x7,5 na ark. 12,8x8,7 cm, 1920
Chmurzyński 452. Stan dobry. Ekslibris zamontowany na kartonowym podkładzie. Ekslibris dla Maksymiliana Goldsteina, bliskiego znajomego B.Schulza, założyciela Muz. Żydowskiego we Lwowie, kolekcjonera, autora kilku artykułów dotyczących ekslibrisów. "Kompozycja szczególnie ostra w swej tematyce i ekspresji, konglomerat wyraziście zaakcentowanych i potraktowanych nieco surrealistycznie perwersji i dewiacji. (Ekslibris) dokładnie datowany, z dnia 18 marca 1920 r. reprezentuje ówczesną manierę Schulza: kaligraficzną precyzję rysunku, dekoracyjną zdobniczość kompozycji, świadomą archaizację formalną w opracowaniu całości i detali" (J.Ficowski "Okolice sklepów cynamonowych", Kr. 1986, ds. 28). Pod kompozycją sygnatura na płycie: "Bruno Schulz 18.3.1920". Na odwrocie ekslibrisu obcą ręką: "Bruno Szulz (sic!), Drohobycz, akwaf. (sic!) 1920"
SCHULZ Bruno
Urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl