Tatry. [1949 i pocz. l. 1950-tych]. Zestaw 46 fotografii tatrzańskich oraz list.
Fotografie form. 8,2x13,6 cm (18 szt.), 11x7,8 cm (2 szt.), 9,2x6 cm (26 szt.)
Przedstawiają głównie zasypane śniegiem schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz otoczenie tej doliny. Pojawiają się na nich także osoby - niestety niezidentyfikowane - niewątpliwie związane z badaniami naukowymi prowadzonymi wówczas w Tatrach. Fotografie o mniejszym formacie prezentują Halę Gąsienicową w różnych jej fragmentach, w tym m.in. schronisko Murowaniec, szałasy pasterskie, a także znajdujące się tam urządzenia pomiarowe do celów meteorologicznych. Kilka zdjęć wiąże się z obserwacjami niwalnymi, dokumentując różne rodzaje formowania się śniegu. Część fotografii jest podpisana na odwrocie ręką B.Siadka, z dodaniem informacji o ich treści. Do zdjęć dołączony jest list B.Siadka w maszynopisie (z odręcznym podpisem), dat. w Zakopanem 24 XII 1953 - adresowany do nieustalonego z nazwiska profesora. W liście mowa jest o fotografiach schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich a także wyrażona jest prośba o zwrot filmów "śniegowych i lawinowych", które miały posłużyć w prelekcjach planowanych przez B.Siadka. Zbiór stanowi bardzo interesujący przyczynek do badań naukowych prowadzonych w Tatrach na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX w. Stan bardzo dobry
B.Siadek - geograf i meteorolog, student Władysława Milaty, został kierownikiem stacji meteorologicznej Polskiego Tow. Geograficznego na Hali Gąsienicowej w Tatrach od chwili jej otwarcia w styczniu 1949. Przez kilka kolejnych lat prowadził intensywne badania meteorologiczne, klimatologiczne i niwalne w Tatrach, tworząc przy tym obfitą dokumentację fotograficzną, oraz wiele publikując, m.in. w popularnych czasopismach geograficznych (np. w "Turyście" oraz w "Poznaj Świat", w którym to piśmie zajmował się działem geografii fizycznej). Był też aktywnym taternikiem, autorem kilku nowych dróg wspinaczkowych w Tatrach. W 1963 wziął udział w słynnej wyprawie dalekomorskiej do obu Ameryk, którą opisał w wydanej w 1969 książce "Wyprawa na Śmiałym")
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl