Gwasz, tektura; 22,2 x 38,3 cm Sygnowany p.d.: Br.Jamontt | 1952
Najwcześniejsze prace artysty powstawały pod wpływem sztuki Wyspiańskiego, w latach 1913-14 natomiast zbliżył się do środowiska uczniów Stanisławskiego. Powstające w latach 1920-1922 pejzaże cechuje secesyjny linearyzm i dekoracyjność. W kolejnych latach dominują w jego malarstwie geometryzacja kształtów oraz intensywne tonacje barwne. W następnym okresie artysta tworzy kompozycje bardziej dekoracyjne, stylizowane, zbliżone do malarstwa Zofii Stryjeńskiej. Od około roku 1928 zaczął powracać stopniowo do realistycznego przedstawienia natury, wykorzystując doświadczenia kubizmu w traktowaniu bryły, osiągając około roku 1930 pełnię artystycznej dojrzałości. Jamontt malował najczęściej temperą lub gwaszem na białym bezdrzewnym papierze czerpanym, obok pędzla posługując się także szpachlą lub nożem. Czasem wzbogacał efekty faktury przez drapanie powierzchni obrazu cienkim, ostrym narzędziem. Malował wyłącznie pejzaże, bardzo często pejzaże miejskie, głównie Wilna i Torunia, ulubione motywy wielokrotnie powtarzał.
JAMONTT Bronisław
Urodził się w 1886 r w Dokudowie k. Lidy, zmarł w 1957 r w Toruniu. Nauka w wileńskiej Szkole Rysunkowej równolegle z nauką w gimnazjum. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Na początku lat 30-tych został asystentem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1937 r otrzymał nominację profesorską tejże uczelni. Wystawiał na wszystkich wystawach WTAP, reprezentował sztukę polską na wielu wystawach za granicą. Po wojnie osiadł w Toruniu - dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Malował głównie pejzaże, często ich tematem były drzewa. Autor licznych pejzaży miejskich o częstym motywie starej architektury.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl