akwarela, papier; 35 x 26,5 cm; sygnowana po lewej stronie u dołu: BG 1913 po lewej stronie u góry napis: Aleks. Hr. Fredro | Damy i huzary. po prawej stronie u góry napis: Prolog.
Bronisław Gembarzewski w latach 1892-1894 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu oraz w latach 1895-1896 w Conservatoire National des Arts et Metiers w Paryżu. Jednym z jego pedagogów malarskich był Wojciech Gerson. Jako malarz tworzył głównie pejzaże, ale jego prace nie cieszyły się uznaniem krytyków sztuki. Przed I wojną światową zajmował się, wspólnie z E. Krasińskim i S. Patkiem, porządkowaniem zbiorów Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. W 1914 roku powołany został do Armii Imperium Rosyjskiego, służył jako kapitan wojsk saperskich. W latach 1916-1936 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1920 roku został także dyrektorem Muzeum Wojska w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej był krótko więziony na Pawiaku. Po zwolnieniu brał udział w akcji ratowania zabytków Muzeum Wojska w Warszawie. Gembarzewski zorganizował w Muzeum Narodowym w Warszawie Archiwum Ikonograficzne. Był jednym z twórców Muzeum Wojska. W 1929 roku wydał inwentarz zbiorów Muzeum Wojska z XVIII i I poł. XIX w. Organizował liczne wystawy z dziejów Wojska Polskiego. Opracował bibliografię historii wojskowości w Polsce. Zainicjował badania nad dziejami polskiego munduru wojskowego. Opracował kilkadziesiąt tysięcy dokładnych rysunków umundurowania z epoki Księstwa Warszawskiego.
GEMBARZEWSKI Bronisław
Urodził się w 1872 roku w Petersburgu, zmarł w 1941 roku w Warszawie. Już w latach gimnazjalnych uczył się rysunku u W. Gersona. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1891-1894) w pracowni B.P. Willewaldego. Wtedy zaczął się interesować ikonografią dawnego wojska polskiego i zbieraniem materiałów na ten temat. W 1894 roku organizował dział historyczno-wojskowy w Rapperswilu. W latach 1895-1896 przebywał w Paryżu i studiował prawdopodobnie w École de Beaux-arts prowadząc jednocześnie badania nad epoką napoleońską. Od 1912 roku działał w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, którego następnie był prezesem i członkiem honorowym. Od 1916 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W latach 1916-1936 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1920 roku także Muzeum Wojska Polskiego, którego był twórcą. W 1922 roku odznaczony orderem Polonia Restituta i francuską Legią Honorową. Twórczość łączyła się z jego zainteresowaniem historią wojska polskiego. Ilustrował własne prace naukowe i prace innych autorów w zakresie wojskowości, wykonał ilustracje do Encyklopedii Staropolskiej Ilustrowanej Zygmunta Glogera. Ponadto malował pejzaże, współpracował z filmem i teatrem - m.in. zaprojektował kostiumy do filmu "Pan Tadeusz" i opracował 72 tablice ubiorów do filmu "Ogniem i Mieczem".
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl