Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BISKUPSKA Bożenna | Klatka - V, 1996

Bożenna BISKUPSKA (ur. 1952, Warszawa)

Klatka - V, 1996

Olej, płótno, 120 x 150
nie sygn.; na odwrociu napis: Bożena / Biskupska / - klatka - V / olej / płótno / 120 x 150 / 1996

Studia artystyczne odbyła w latach 1970-72 w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu; naukę kontynuowała w warszawskiej ASP w okresie 1972-76. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1976 r. w pracowni T. Dominika. Uprawia malarstwo, rzeźbę, tkaninę i rysunek. W 1984 r. Minister Kultury i Sztuki przyznał artystce dwuletnie stypendium. W 1986 r. Biskupska otrzymała Nagrodę I stopnia im. S. Wyspiańskiego w dziedzinie malarstwa i rzeźby. Wzięła udział w XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. i XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie w 1986 r. Do najważniejszych wystaw indywidualnych artystki należą ekspozycje w Zachęcie (1986), Muzeum Narodowym w Kielcach (1988), Gate Gallery w Karlsruhe (1993), Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie (1994), Muzeum Polskim w Ameryce, Chicago (1995), Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie (1998) i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1998). Wczesne, wielkoformatowe obrazy Biskupskiej pozostawały na pograniczu abstrakcji aluzyjnej i sztuki figuratywnej; swą zmonumentalizowaną, syntetyczną formą oddawały tragizm ludzkiej egzystencji, wyrażały dramatyczną wizję śmierci i destrukcji. Motyw człowieka-destruktu, człowieka okaleczonego i zmumifikowanego opracowała artystka w wielu wariantach w cyklach rzeźb "Trwanie" (1881-83), "Misterium czasu" (1982-84), "Non omnis moriar" (1984-85), "Płytowce" (1985-86). W serii obrazów "Współistnienie" (1976) podjęła analizę wzajemnego oddziaływania płaszczyzn koloru i linii barwnych. Do malarstwa powróciła w latach 90. - po blisko dziesięcioletniej przerwie. Oferowany obraz wpisuje się w nurt abstrakcji ekspresyjnej; jego istotą jest wzajemna relacja pola czystej barwy - nieznacznie modulowanej, nasyconej żółcieni - i "reliefowo" nałożonych pasm bieli tworzących formę ramy wprowadzonej w pole obrazu. Ten kolorystyczny dwutakt dopełniają smugi zieleni, czerni i błękitu. Istotną rolę odgrywają wartości fakturalne - zaakcentowany dukt pędzla będący śladem gestu malarki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BISKUPSKA Bożenna
Bożenna Biskupska urodziła się w Warszawie w 1952 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1970 – 72 i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972 – 76. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1976 r. Uprawia malarstwo i rzeźbę. Na IV Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej, Savaria Museum, Szhombathely, Węgry w 1982 r. zdobyła I nagrodę. W 1984 roku otrzymała dwuletnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1986 roku Nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego – za malarstwo i rzeźbę. Reprezentowała Polskę na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. oraz na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie.

Brała udział wielu wystawach krajowych i zagranicznych m.in. we Francji, Włoszech, w USA, na Węgrzech, w Niemczech itd.

Bożenna Biskupska jest rzeźbiarką i malarką. W obu tych dyscyplinach wypowiada się z równą intensywnością. Jej działania artystyczne wyrastają z ducha klasycznej antynomii, w której zmienność i trwanie są kategorią filozoficzną, ideą i formą.Pracuje w różnych materiałach, w ostatnich latach prace realizuje przede wszystkim w betonie. Jej praca twórcza układa się w cykle : Jednonogi, Wytyczanie obrazu. Pierwszy cykl - ekspresyjny jest początkiem ku abstrakcyjnej, symbolicznej formie, którą spotykamy w drugim.

Specyficzny język tworzony przez lata poszukiwań twórczych umożliwił artystce penetrację nowych obszarów, tj. eksperymentalnego teatru, muzyki i nowych mediów.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl