Papier, tusz-sepia, sumaryczny szkic rysunkowy (2 rysunki) A. PIJźCY WODĘ 18,8 x 13 cm w świetle oprawy Sygnowany p.d.: piórkiem BD | 1865 B. DWÓCH ŻYDÓW Z PSEM 18,4 x 11,3 cm w świetle oprawy Sygnowany p.d.: ołówkiem 1841 C. KOBIETA Z TRÓJKź DZIECI 19,4 x 15,4 cm w świetle oprawy Sygnowany p.d.: niebieską kredką 1868 D. MĘŻCZYZNA Z DZIECKIEM 19,9 x 15,4 cm w świetle oprawy Sygnowany p.d.: niebieską kredką 1868
Malarz. Syn malarza Antoniego Samuela Dąbrowskiego (1774-1838). Uprawiał malarstwo portretowe (w tym miniatury), religijne (także freski) oraz historyczne oraz litografię. Studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Blanka i Antoniego Brodowskiego. W roku 1828 uzyskał brązowy medal za rysunek Grupa Laokoona prezentowany na wystawie sztuk pięknych. Uczestniczył w powstaniu listopadowym, dostał się do niewoli, w której przebywał do roku 1832. Prowadził własną pracownię (uczyli się w niej rysunku m in. J.I. Kraszewski oraz J. Simmler). Zajmował się także konserwacją malarstwa. Jego obrazy oraz rysunki znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Zagadkowe pozostaje datowane rysunków A, C i D, które wykracza poza datę śmierci artysty. W zbiorach Muzeum Narodowego znajdują się także prace, na których pojawiają się daty wykraczające poza przyjętą datę śmierci artysty, czyli rok 1862. Kwestia ta wymaga dalszych badań.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl