drewno jesionowe, 47 x 15 x 14,5 cm
opisana na spodzie numerem ewidencyjnym: `Ew 58/35` oraz widoczny w podczerwieni opis: `praca szkolna | Gólski 6/III 36.`
Zakopiańska Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego (przekształcona później w "Szkołę Kenara") była w okresie międzywojennym jednym z najciekawszych ośrodków życia artystycznego w Polsce. Tradycje placówki, w chwili kiedy Polska odzyskała niepodległość, były bardzo różnorodne. Szkoła przeszła przez wszystkie nurty rzeźby przełomu wieków: secesję, eklektyzm, kubizm, prymitywizm, fascynację folklorem. Dyrektura Karola Stryjeńskiego była dla szkoły okresem rewolucyjnym. Stryjeński wprowadził eksperymenty, warsztaty prowadzone przez absolwentów i wpuścił do szkoły "powietrze postępowej pedagogiki". W latach trzydziestych wykładali w szkole Roman Olszewski i Adam Domorodzki. To oni byli nauczycielami autora prezentowanej rzeźby - Bolesława Gólskiego.
W "Kosiarzu" widać wszystkie najlepsze cechy rzeźby zakopiańskiej lat trzydziestych. Gładka, łamiąca się bryła przywodzi na myśl ekspresjonistyczny nurt kubizmu i Art Deco. Perfekcyjne wykonanie i precyzyjne wykończenie krawędzi sugeruje związek z polską rzeźbą lat dwudziestych. Jedynie temat zarysowuje luźny związek z folklorem. Ten ostatni aspekt połączony w nietypowy sposób z nowoczesnym ujęciem wzbudzał szczególne zainteresowanie krytyków podczas kiedy prace uczniów szkoły prezentowano na wystawach zagranicznych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl