Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BIEGAS Bolesław | Tęsknota, 1907 r.

Bolesław BIEGAS (Koziczyn 1877 - Paryż 1954)

Tęsknota, 1907 r.

brąz, wys.: 50 cm
sygnowany i datowany: `Bolesław Biegas | 1907 | Tęsknota` oraz oznaczenie wytwórni i numer: `EA II/IV`
LITERATURA:
porównaj - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie Biblioteka Polska w Paryżu, [2011], s. 94 (zdjęcie artysty w pracowni w 1906 r.), s. 170

Bolesław Biegas, jeden z najoryginalniejszych polskich artystów secesyjnych, urodził się w 1877 roku w Koziczyn koło Ciechanowa, zmarł w Paryżu w 1954 roku. W jego twórczości rzeźbiarskiej w pierwszym latach XX wieku dominują postacie symboliczne (Mars, ok. 1911 r., Król grzechów, 1903 r.) oraz personifikacje żywiołów czy uczuć (Burza, 1903 r., Ziemia, 1902 r., Cierpienie, Rozpacz). Powstała w 1907 roku "Tęsknota" mieści się w tym nurcie twórczości tego mieszkającego od 1901 roku w Paryżu, gdzie wyjechał dzięki stypendium warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, po tym jak został wydalony z krakowskiej uczelni za rzeźby "Księga życia". Od samego początku drogi twórczej, wystawiane w publicznej przestrzeni rzeźby Biegasa, zwłaszcza w Polsce, były otoczone atmosferą skandalu i niezrozumienia. Nowatorstwo w podejściu do przedstawiania pojąć, symboli czy alegorii pozwalają podkreślać znaczenie jego rzeźb w kształtowaniu się nowoczesnej czy ekspresjonistycznej tendencji w sztukach wizualnych pierwszej połowy XX wieku. "Tęsknota" uczłowieczona została jako naga, młoda postać młodzieńca czy dziewczyny. W pociągłej twarzy dostrzegamy wyraz bezbrzeżnego smutku, oczy skierowane ku górze są nieobecne. Rozkrzyżowane ramiona i całą postać spowija obfita draperia, formowana i układająca się podmuchem powietrza. Abstrakcyjne pojęcie tęsknoty, nostalgii doskonale oddał Biegas formą zastygłą w oczekiwaniu, kiedy nadzieja miesza się z rezygnacją.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BIEGAS Bolesław
Na początku był samoukiem. W 1896r. zaczął studia w ASP w Krakowie u A. Dauna i K. Laszczki. Tworzył naturalistyczne i symboliczne kompozycje, rzeźby portretowe o tematyce religijnej i rodzajowej. W jego malarstwie można wyczuć wpływ symbolizmu oraz G. Moreau i A. Böcklina. Oprócz malarstwa i rzeźby zajmował się także twórczością literacką. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl