Zestaw 4 projektów Urzędu Pocztowego w Stanisławowie, 1937 r.
ołówek, tusz/kalka, 1) Stanisławów. Urząd pocztowy. Projekt okładki projektu architektonicznego, sygnowany i opisany u dołu: 'PROJEKTOWAŁ INŻYNIER ARCHITEKT LACHERT BOHDAN', tusz, ołówek/kalka, 31 x 22,5 cm; 2) Stanisławów. Urząd pocztowy. Szkic elewacji, tusz, ołówkek/kalka 36,5 x 26 cm; 3) Stanisławów. Urząd pocztowy. Projekt elewacji. Widok od ulicy Gosławskiego, druk/papier 48,5 x 60 cm; 4) Stanisławów. Urząd pocztowy. Projekt elewacji, tusz, ołówek/kalka, 23,5 x 60,5 cm LITERATURA: - Porównaj: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Akta Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 1918-1939, sygn. 3321
Prezentowany zespół projektów Bohdana Lacherta jest rzadkim przykładem pracy, pod którą architekt podpisał się samodzielnie. Od ukończenia studiów na Politechnice Warszawskiej Lachert działał bowiem zazwyczaj w duecie z poznanym na uczelni Józefem Szanajcą. W ciągu siedemnastu lat współpracy ten niezwykły architektoniczny tandem stworzył razem około stu pięćdziesięciu projektów, z czego blisko czterdzieści doczekało się realizacji (aż dwadzieścia pięć zdobyło pierwszą nagrodę w różnej maści konkursach architektonicznych). Projekt gmachu poczty dla Stanisławowa powstał w okresie, kiedy Lachert był powszechnie uznany za jednego z najważniejszych polskich twórców awangardowych. Miał za sobą szereg wybitnych realizacji w Warszawie (m.in. dom własny przy ul. Katowickiej czy budynki na osiedlu Żoliborz) oraz zdobyte w 1937 roku Grand Prix za Polski Pawilon Gospodarczy na Światowej Wystawie "Sztuka i Technika" w Paryżu. Projekt, który Lachert zaproponował dla położonego na Kresach Stanisławowa, wpisywał się w rządzące tym blisko 60-cio tysięcznym miastem tendencje modernizacyjne. Budowane od końca lat 20. w Stanisławowie gmachy publiczne miały w przeważającej części charakter modernistyczny i funkcjonalistyczny oraz zrywały z popularnym w Polsce stylem dworkowym i klasycyzmem. Zajmujący się architekturą miasta w czasach II RP Michał Pszczółkowski pisał: "Najważniejszym przykładem tego nurtu [funkcjonalizmu] w obrębie architektury użyteczności publicznej [Stanisławowa] jest wzniesiony przy ul. Sobieskiego (obecnie Sičovych Stril’civ 13a) duży, czterokondygnacyjny gmach Urzędu Pocztowo-Telegraficznego z lat 1937-1939, zaprojektowany przez jednego z czołowych przedstawicieli architektonicznej awangardy, członka awangardowej grupy Praesens, Bohdana Lacherta. W formie tego budynku cechy architektury funkcjonalistycznej są wyraźnie obecne. Ścisłe uzależnienie formy od funkcji polegało na wyraźnym wyodrębnieniu części o różnym przeznaczeniu funkcjonalnym. W tym przypadku partia parteru, w którym znalazły się pomieszczenia dla klientów, tj. sale operacyjne (listowo-kasowa, paczkowa oraz telegraficzno-telefoniczna), oraz pomieszczenia bezpośrednio powiązane z obsługą otrzymały formę cokołu pokrytego rustyką. Kolejne kondygnacje, przeznaczone na funkcje wewnętrzne poczty (gabinety kierownictwa, sala listonoszy, pomieszczenia biurowe, centrala telefoniczna) rozwiązano w postaci prostego, kubicznego bloku, częściowo nadwieszonego w partii parteru oraz przeprutego horyzontalnymi pasmami otworów okiennych. (Michał Pszczółkowski, Architektura Stanisławowa II Rzeczpospolitej w: Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczpospolitej, tom IV, Białystok 2013, s. 985)
Architekt, jeden z czołowych przedstawicieli modernizmu w Polsce, laureat Honorowej Nagrody SARP (1984). Członek grupy architektonicznej Praesens. W latach 1926-39 współpracował z Józefem Szanajcą. Od 1948 roku był profesorem Politechniki Warszawskiej. Liczne zaprojektowane przez niego budynki są aktualnie zostały wpisane do rejestru zabytków.
Architekt, jeden z czołowych przedstawicieli modernizmu w Polsce, laureat Honorowej Nagrody SARP (1984). Członek grupy architektonicznej Praesens. W latach 1926-39 współpracował z Józefem Szanajcą. Od 1948 roku był profesorem Politechniki Warszawskiej. Liczne zaprojektowane przez niego budynki są aktualnie zostały wpisane do rejestru zabytków.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl