Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
IWANOWSKI Błażej | PAŁAC ŁAZIENKOWSKI - SALA SALOMONA

Błażej IWANOWSKI (1889-1966)

PAŁAC ŁAZIENKOWSKI - SALA SALOMONA

Olej, płótno;
59,7 x 73 cm
Sygnowany p.d.: Błażej Iwanowski

Błażej Iwanowski początkowo uczył się rysunku u F. Rolińskiego, W. Dymitrowa i B. Kowalewskiego. W latach 1907-10 studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem J. Kauzika i M. Kotarbińskiego, a w latach 1910-12 w Szkole Sztuk Pięknych u St. Lentza. Należał do wielu ugrupowań artystycznych, był m.in. członkiem grupy Zachęta, Zespół, Niezależni, Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Od roku 1921 prezentował swoje obrazy na wystawach w warszawskiej Zachęcie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Poznaniu i Sopocie. Malował wnętrza, motywy architektoniczne, rzadziej sceny rodzajowe.
Sala Salomona to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie głównej budowli w Łazienkach Królewskich - Pałacu na Wyspie (lub na Wodzie). Dekorowana była dwoma obrazami z lat 1788-1793, autorstwa Marcella Bacciarellego: Przeniesienie Arki Przymierza Świątyni Jerozolimskiej i Ofiara Salomona oraz plafonem - Sen Salomona i malowidłami w fasetach
(Wizyta Królowej Saby, Sąd Salomona i Narada Salomona z królem Hiramem nad budową świątyni jerozolimskiej), a także supraportami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha przedstawiającymi: delfina, salamandrę, pawia oraz lwa. Pod postacią Salomona ukazany został król Stanisław August Poniatowski. Wnętrze zostało spalone przez Niemców w roku 1944. Z oryginalnej dekoracji zachowały się jedynie trzy supraporty. Prezentowany na naszej aukcji obraz przedstawia ścianę wschodnią z płótnem Bacciarellego Ofiara Salomona oraz ścianę południową z arkadowym przejściem do Rotundy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl