marmur/brąz patynowany, 17 x 30 x 21 cm na podstawie: `FALENDER` LITERATURA: porównaj - Barbara Falender, rzeźba, katalog wystawy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Orońsko 2007, kat. 33, s. 44-45 Prezentowana rzeźba jest szkicem do jednej z najbardziej znanych realizacji artystki. Duże realizacje rzeźby "Ewa" znajdują się w zbiorach: Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Narodowego w Krakowie.
"Nie nazywam tego figurą - chodzi o ciało. Nigdy nie szukałam odniesienia do przestrzeni czy geometrii, bez odniesienia do ludzkiego ciała, wszystko, cała reszta, budowało mi to ciało w pewien sposób. Cały czas - stawiając sobie w rzeźbie pytanie o to czym jest byt, co jest moją namiętnością, co ja wyrażam, kim jestem - cały czas mówiłam o sobie. O niczym innym nigdy nie mówiłam. A bez posłużenia się ciałem czy fragmentem ciała, nie umiałam tego wyrazić, to byt mój prajęzyk. Moja rzeźba wzięta się z ciała, bezustannie jestem skupiona na tym, jak przeżywam siebie. Byłam zawsze zafascynowana formą ciała i podobną egzaltacje ciałem odnajdywałam w rzeźbach antycznych, ciałem jako niedoścignionym wzorem, którego nie da się wyrzeźbić, jeżeli nic potrafi się bardzo dużo. Myślę na przykład, o dużym palcu u nogi, gdy się go obserwuje rzeźbiąc. pojawiają się niezwykle płaszczyzny, które wydają się zawierać wszystkie rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne. I za każdym razem pojawia się ten sam problem: jak to wyrzeźbić? Wobec tej konstrukcji, miękkiej. obleczonej skórą. czuję wielką pokorę, bo ciągle mi się zdaje, że nic umiem. Ostatnio jestem, jak gdyby w negacji do wszystkiego, co zrobiłam. Wydaje mi się. że sprawy, do których się zbliżam. ale których nie mogę pojąć, przez ciało wyrazić się nie dają. Bez ciała nie da się wprawdzie w ogóle tego pokazać - ale jakaś inna, abstrakcyjna forma, musi wprowadzać tajemnicę, która mnie teraz powstrzymuje przed wykorzystaniem niegdysiejszej witalności, zmysłowości, radości dotykania. Niezgłębiona tajemnica życia, czegoś, co jest ponad własną biologią, co jest czymś duchowym, każe mi poszukiwać formy, której nie znam, ani geometrycznej, ani organicznej, nie wiem jakiej - jeszcze nie jestem gotowa. Dręczy mnie tajemnica śmierci. Nie jestem z tym zjawiskiem pogodzona przez wiarę, fakt śmierci za każdym razem mnie przeraża, ale równocześnie chciałabym umieć to wyrazić w sposób, którego jeszcze nie znam. Być może kiedyś do tego dojdę. A może nie. Może to jest już koniec mojego odnajdywania siebie?" (O figurze, Barbara Falender, zanotowała Wiesława Wierzchowska, 24.II.1992, Rocznik Rzeźba Polska, t. VIII: 1996 - 1997, Orońsko 1999, s.167-168)
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966-1970), na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, uzyskując dyplom w 1972 roku. W 1976 roku otrzymała stypendium rządu włoskiego za realizację rzeźb w marmurze, w Carrarze. Zdobyła I nagrodę na Salonie Zimowym w Radomiu w 1980 roku i nagrodę na III Sympozjum Rzeźby Fanano, w 1985 roku. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich m.in.: w Villany (1979); w Digne les Bains (1991), w Guilin Yuzi Paradise, Chiny (2000). Realizowała scenografię i kostiumy do sztuk: Dla Fedry Per Olafa Enquista, TV Telewizji oraz Yourcenar, Teatr Rozrywki, Chorzów (1997)
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl